MÜSİAD Başkanı Mahmut Asmalı, TÜİK tarafından açıklanan büyüme rakamlarını değerlendirdi. Asmalı, ‘’Söz konusu büyüme oranlarının 2023 yılı için de çok büyük bir motivasyon kaynağı olacağına inanıyor, ülke ekonomimizin üretim, ihracat ve istihdam odaklı büyüme sürecinin devam edeceğine olan inancımızı yineliyoruz’’ ifadelerini kullandı.

MÜSİAD Başkanı Mahmut Asmalı, TÜİK tarafından açıklanan büyüme rakamlarını değerlendirdi. 2023 yılının son çeyreğinde %4,0 oranında büyüyen Türkiye ekonomisi, geçtiğimiz yılın tamamında ise %4,5 oranında büyümeyi başardı. Asmalı, bu büyüme oranlar ile ‘’Türkiye Yüzyılı’’ iddiasına yaraşır bir başlangıç yapıldığını belirtti.

Geleceğin Tasarımcıları UHKİB, BUÜ ve İMA İş Birliğiyle Yetişiyor Geleceğin Tasarımcıları UHKİB, BUÜ ve İMA İş Birliğiyle Yetişiyor

Asmalı açıklamalarında, ‘’Öncü ekonomilerden ABD’nin %2,5; Japonya’nın %1,9; İngiltere’nin %0,1 oranında büyüdüğü, Almanya ekonomisinin ise %0,3 oranında küçüldüğü 2023 yılında Türkiye ekonomisi; Hindistan, Çin ve Endonezya’nın ardından G20’nin en çok büyüyen 4’üncü ülkesi olmuştur. Asrın felaketi olarak nitelenen 6 Şubat Kahramanmaraş depremlerinin yanı sıra Mayıs ayında yapılan iki büyük seçim sürecinin getirdiği belirsizliklere rağmen Türkiye ekonomisinin göstermiş olduğu bu performans, takdire şayan bir gelişmedir’’ ifadelerini kullandı.

Söz konusu büyümelerin 2024 yılı için çok büyük bir motivasyon kaynağı olacağına inandıklarını belirterek, ‘’MÜSİAD olarak; söz konusu büyüme oranlarının 2024 yılı için de çok büyük bir motivasyon kaynağı olacağına inanıyor, ülke ekonomimizin üretim, ihracat ve istihdam odaklı büyüme sürecinin devam edeceğine olan inancımızı yineliyoruz. Makro-finansal dengelenme bağlamında Türkiye ekonomisi için oldukça önemli ve başarılı bir dönem olarak geride kalan 2023’ün ardından Türkiye ekonomisi; enflasyonu kalıcı bir şekilde düşürme, kurda istikrarı sağlama, kamu mali dengeleri ve dış ticarette sürdürülebilirliğe ulaşma hedeflerine adım adım yaklaşmayı sürdürecektir’’ dedi.

Editör: Eslem Nur KARAMAN