Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği hayata geçirdiği eylem planını açıkladı. Plan; "ham madde, girdi ve tedarikçiler", "üretim süreci", "sürdürülebilir tedarik zinciri yönetimi", "üretimde döngüsellik ve geri kazanım", "genel yönetim, eğitim ve insan kaynakları", "standardizasyon ve sertifikasyon uygulamaları", "satış pazarlama, müşteri ilişkileri ve satış sonrası hizmetler" ile "dijitalleşme" olmak üzere 8 alanda uygulanacak.

Thumbs B C 662Bdcf427A24E5A6B13F28D06370374

Borsa haftaya yükselişle başladı Borsa haftaya yükselişle başladı

Eylem planı 123 veri üzerinden gerçekleştirilen anket çalışmasının yanı sıra arama konferansları, firma görüşmeleri ve odak grup toplantılarından elde edilen çıktılarla hazırlandı. Teknolojik ilerleme ve iklim değişikliğinin etkileri ve bu konudaki farkındalığın artmasıyla yeni gelişmeler baz alınarak, eylem planının belirli aralıklarla güncellenmesi hedefleniyor.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Dış Ticaret Kompleksi’nde gerçekleşen basın toplantısı TİM Başkanı Mustafa Gültepe ve TİM Başkanvekili ve Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri Sektör Kurulu Başkanı Ahmet Güleç’in katılımı ile düzenlendi.

Toplantıda açıklamalarda bulunan TİM Başkanı Mustafa Gültepe, şimdiye 20 sektörün eylem planını açıkladığını belirtti. Özellikle Türkiye'yi diğer ülkelerden farklı bir noktada geleceğe hazırlamada AB Yeşil Mutabakatı konusunda 2026'dan sonra başlayacak Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizmasıyla (SKDM) ilgili çalışmaları yapmak zorunda olduklarının altını çizen Gültepe, her 6 ayda bir sektörü buluşturarak neler yapıldığına bakılması gerektiğinin altını çizdi.

G O Lf J X2 X Y A Eg Mht

Üretim yaparken "dünyayı koruyarak üretme mottosuyla" hareket edilmesi gerektiğini vurgulayan Gültepe, gelecek dönemde iklimlendirme sanayi ile çimento, cam, seramik ve toprak ürünleri sektörlerinin de eylem planlarını kamuoyu ile paylaşacaklarını söyledi.

TİM Başkanvekili ve Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri Sektör Kurulu Başkanı Ahmet Güleç de artık hiçbir ülkenin, sektörün, kurumun ve kuruluşun yeşil dönüşüm ile dijital dönüşümü kapsayan sürdürülebilirlik çalışmalarının dışında kalamayacağının altını çizdi. Güleç, "Döngüsel ekonomiye geçiş artık kaçınılmaz bir hal almıştır. Bu model üzerinde uzlaşı sağlandığını ve karbon-nötr bir ekonomik büyüme stratejisine geçiş için AB merkezli dönüşüm stratejilerinin uygulamaya başlandığını görüyoruz” dedi.

Avrupa’nın, en önemli ihracat pazarı olduğunu ve ihracatın yüzde 90’dan fazlasının imalat sanayisi ürünleri olduğunu hatırlatan Güleç, imalat sanayisinde sera gazı salımının yüksek olduğunu ve bunun düzeltilmemesi halinde ileride pazarı korumakta sorun yaşanabileceğini anlattı. Ahmet Güleç, mobilya sektöründe geri kazanılmış ahşap, bambu ve diğer yenilenebilir malzemelerin kullanımının, sürdürülebilir üretimin ayırt edici özelliği haline geldiğini kaydederek, şirketlerin dayanıklılık ve uzun ömürlülüğe öncelik veren tasarımlar benimseyerek mobilya atıklarının azalmasına katkıda bulunduklarını anlattı.

Editör: Eslem Nur KARAMAN