MÜSİAD tarafından Türkiye–Etiyopya Ticaret ve İş Forumu Düzenlendi MÜSİAD tarafından Türkiye–Etiyopya Ticaret ve İş Forumu Düzenlendi

TCMB Başkanı Fatih Karahan, Katar Ekonomik Forumu'nda önemli bir konuşma yaptı. Karahan, enflasyonda yukarı yönlü risklerin farkında olduklarını ve enflasyonu düşürmek için harekete geçmeye hazır olduklarını belirtti. Karahan, "Piyasa enflasyonun düşeceğine inanıyor ancak tahminler arasında farklılıklar bulunmakta. Bizim beklentimiz yüzde 38 iken piyasanın beklentisi yüzde 44 seviyesinde" dedi. Ayrıca Karahan, enflasyonun yılın ikinci yarısından itibaren düşeceğine yönelik görüşlerini dile getirdi.

TCMB Başkanı, "Enflasyonda yukarı yönlü risklerin farkındayız ve enflasyonu düşürmek için elimizden geleni yapacağız. Uzun vadeli hedefimiz enflasyonu yüzde 5'e indirmek. Para politikamızı sıkı tutma konusunda kararlıyız" şeklinde konuştu. Karahan, Türk halkının en büyük endişesinin yüksek fiyatlar olduğunu vurgulayarak, "Sosyal refaha en büyük katkımız, fiyat istikrarını sağlamak olacaktır" ifadelerini kullandı.

Büyüme beklentilerine ilişkin olarak Karahan, "Türkiye ekonomisi geçen yıl güçlü bir performans sergiledi ancak büyüme öncelikle iç talep destekliydi. 2024'te ise geçen yıla göre daha ılımlı bir büyüme bekleniyor" yorumunu yaptı. Son olarak, Karahan, Kamuda Tasarruf Paketi'nin enflasyonla mücadelede kendilerine yardımcı olacağını ifade etti.