İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) de sektörün başarısına katkı sağlayan ‘İhracatın Metalik Yıldızları’nı düzenlenen törenle ödüllendirdi. 

Düzenlenen törende açıklamalarda bulunan Lux Plastik Genel Müdürü Burak Önder, bu tip organizasyonların ihracatçıyı motive eden ve önümüzdeki süreçte daha başarılı işlere yönlendiren çalışmalar olduğunu dile getirdi.

WIN EURASIA 2024, 5-8 Haziran tarihlerinde teknoloji severlerle buluşacak WIN EURASIA 2024, 5-8 Haziran tarihlerinde teknoloji severlerle buluşacak

Önder, ‘’Tabii yeni bir dünya var önümüzde; bu dünyada yeni riskler ve fırsatlar var. Bugün dünyada derin bir dönüşümü gördüğümüz bir süreç, ama Türkiye bölgesinin en önemli üretici ve sanayici ülkelerinden bir tanesi. Bugün dünyaya baktığımızda "near shoring", "friendly shoring" ve "China Plus One" gibi kavramları görüyoruz; yani dost ülkelerle yakın ülkelerle ticaretin artacağı, Çin'in yanına alternatif bir ülkenin daha konulacağı bir süreç olacak. Bu pozisyonda da Türkiye, bölgesinin en önemli, az önce söylediğim gibi, üretici ve ihracatçı ülkelerinden bir tanesi. Evet, dünyada başka bir dönemdeyiz, evet, riskler var, evet, önümüzde sıkıntılı bir süreç var, ama Türkiye için hala önemli fırsatların olduğunu düşünüyorum. İnşallah bu ekosistemi, gerek yürütme, gerek sivil toplum, gerek firmalarımız da beraber hep beraber, önümüzdeki süreci pozitif yönde değerlendirebiliriz’’ dedi.

Sektörleri açısından 2023 yılını değerlendiren Önder, ‘’Tabii 2023, küreselde kolay geçmeyen bir yıldı, işin açıkçası. 2024'te de gözüken o ki ilk 6 ayda biraz daha bu süreç devam edecek ama yılın ikinci altı ayında, gerek faiz indirim kararları, gerek beklenen faiz indirim kararları, küresel ticaretteki ekonomideki düzelme, ticaretteki artma beraber, az önce söylediğim gibi, Türkiye bunu fırsata dönüştürebilecek imkan ve kabiliyetlerinin olduğunu düşünüyorum. Biz de bu süreçte gerek sivil toplum örgütlerimizle beraber, gerek bireysel ziyaretlerle beraber, 2024 yılında bir büyüme inşallah görürüz’’ dedi.