Dünya genelindeki önemli merkez bankalarının yakın vadede faiz indirimlerine başlayacağı beklentileri güçlü kalırken, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) bu indirimlere diğer ülkelerden daha geç başlayacağı endişeleriyle birlikte, pay piyasalarında risk iştahının azaldığı gözlemleniyor.

ABD'de açıklanan makroekonomik veriler, Fed'in politika faizini 23 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 5,25-5,50 aralığında tutması ve Fed yetkililerinin şahin tonlu açıklamaları nedeniyle satış baskısı oluşturdu. Fed Başkanı Jerome Powell'ın "bekle-gör" mesajı vermesi ve Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari'nin faiz indirimlerine ilişkin belirsizliklerin devam ettiğini ifade etmesi, piyasalardaki düşüşü hızlandırdı.

Ayrıca, ABD'de tarım dışı istihdamın beklentileri aşması ve işsizlik oranının düşmesi gibi veriler, iş gücü piyasasındaki güçlü duruşu gösterdi. Fed yetkililerinin farklı açıklamaları ve piyasalardaki belirsizlikler, faiz indirimlerine ilişkin beklentilerin değişkenliğe sebep oldu.

Tahvil piyasalarında satışlar gözlenirken, doların diğer para birimleri karşısında değer kaybı yaşaması ve altının ons fiyatındaki yükseliş, Fed'in faiz indirimlerine yönelik destekle altın fiyatlarını destekledi. Avrupa ve Asya'da da benzer satış eğilimleri izlenirken, Türkiye'de Borsa İstanbul'da rekor kapanışlar yaşandı.

İhracatçılar mesleki eğitim ile katma değer yaratıyor İhracatçılar mesleki eğitim ile katma değer yaratıyor

Gelecek hafta açıklanacak veriler ve merkez bankalarının kararları piyasalardaki yönelim üzerinde etkili olacak.

Editör: Çağla Begüm Kılıç