İSO Başkanı Erdal Bahçıvan, elektriğe yapılan yüzde 40 zam hakkında yazılı açıklamada bulundu. 

Cari işlemler hesabı mayısta 1 milyar 235 milyon dolar açık verdi Cari işlemler hesabı mayısta 1 milyar 235 milyon dolar açık verdi

Enflasyonla mücadelede, dezenflasyon sürecine girme noktasında çok kritik bir süreçten geçildiğini belirten Bahçıvan, yapılan mücadelede toplum adına maksimum fedakarlığın yapılmasına ihtiyaç olduğunu ifade etti. 

Bahçıvan açıklamalarında şu ifadeleri kullandı:

“Fakat bu hassas dönemde elektriğe yüzde 40'a yaklaşan böylesine yüklü bir zammı; haklı gerekçeleri olsa bile, son yılların en tatsız alışkanlığı olan enflasyonist yaklaşımların değirmenine bir kerte daha su taşımak olarak değerlendiriyorum. Elektriğe tek seferde yapılan bu yüklü zamların bundan etkilenen ya da etkilenmeyen her kurum ve kişiye, enflasyonla verilmekte olan mücadeleye karşı direkt inanç kaybettireceğini ve gelecek adına olumsuz bir iz, bir algı bırakacağını düşünüyorum. Bu zam, enflasyonla mücadele inancını sekteye uğratır.
Eğer enflasyonla mücadelede başarıyı yakalamak istiyorsak, tek seferde bu tür yüklü zamların artık gündemimizden çıkmasına ihtiyaç var. Bunun belli bir zamana yayılarak yapılmasının çok daha doğru olacağını, aksi takdirde benzerlerinin peşi sıra gelebileceğine dair endişelerimizi paylaşmak istiyorum."

Editör: Sude Yılmaz