Bakan Bolat, Cezayir ve Tunus'da görüşmeler gerçekleştirecek Bakan Bolat, Cezayir ve Tunus'da görüşmeler gerçekleştirecek

Ticaret Bakanı Ömer Bolat ve Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mustafa Gültepe, bugün Türkiye İhracatçılar Meclisi’nde düzenlenen “Mayıs 2024 Dış Ticaret Rakamları Basın Açıklaması” toplantısında, mayıs ayına ilişkin dış ticaret rakamlarını açıkladı. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, hazırgiyim ve konfeksiyon 1,7 milyar dolarla üçüncü sıradaki yerini korudu. Otomotiv endüstrisi 3,2 milyar dolarlık ihracatla en fazla ihracat gerçekleştiren sektör olarak öne çıktı. Bu sektörü, 3 milyar dolarlık ihracatla kimyevi maddeler ve mamulleri takip etti. Mayıs ayında ihracatını en fazla artıran sektör ise fındık ve mamulleri oldu, %65'lik bir artış kaydederek dikkat çekti..

Sanayi grubunun toplam ihracatının %71'ini oluşturan dış satım, geçen ay %11,5 artarak 17,1 milyar dolara yükseldi. Tarım grubu toplam ihracatın %13,1'ini oluşturarak 9,6 milyar dolarlık bir artışla 3,2 milyar dolarlık bir ihracat gerçekleştirdi. Madencilik grubunda ise herhangi bir yüzdesel değişim olmadan toplam ihracatın %2,3'ünü oluşturan 546,2 milyon dolarlık bir dış satım yapıldı.

Mayıs ayında en fazla ihracat yapılan ilk 3 ülke Almanya, ABD ve Birleşik Krallık oldu. İstanbul, 8,8 milyar dolarlık ihracatla en fazla dış satış gerçekleştiren ilk kent olarak öne çıktı, onu Kocaeli ve Bursa izledi. Ayrıca, geçen ay 55 kent ihracatını artırdı. Ankara, Sakarya, Konya, Tekirdağ, Eskişehir, Giresun, Erzurum ve Bartın ise tarihlerinin en yüksek ihracatını gerçekleştirdi.

Mayıs ayında 1334 firma ilk kez ihracat yaparken, bu yeni firmalar toplamda 109 milyon dolarlık bir katkı sağladı. Birim ihracat değeri ise 1,43 dolar olarak kaydedildi.

Editör: Sude Yılmaz