"Kamuda Tasarruf ve Verimlilik Paketi"nin paylaşıldığı basın toplantısı, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ve Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in katılımlarıyla Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleştirildi.

Bakan Şimşek, "Enflasyonu düşük tek hanelere indirmek. Refah için, sürdürülebilir yüksek büyüme için de düşük tek haneli enflasyon olmazsa olmazdır. Fiyat istikrarı bunun en önemli bileşenidir." diye konuştu.

Şimşek, enflasyonla mücadelede para, maliye ve gelir politikalarının uyumlu bir şekilde yürütüldüğüne vurgu yaptı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın enflasyonu düşürmek için para politikasında sıkılaştırma gibi her türlü önlemi aldığını belirtti. Şimşek, bugün duyurdukları paketle birlikte ve yakın zamanda maliye politikasında atacakları ek adımlarla enflasyonla mücadeleye katkı sağlayacaklarını ifade etti.

Şimşek, "Kamuda Tasarruf ve Verimlilik Paketi"ni bu bağlamda hazırladıklarını belirterek, deprem sonrası dönemde kamunun tasarrufa yönelerek harcamaları disipline soktuğunu ifade etti. Geçen yılın bütçe açığının yüzde 9-10'lara çıkabilecekken, aldıkları tedbirlerle yüzde 5 seviyelerine indirilebildiğini söyledi.

TUSİD Başkanı Bekir Topuz; Anti-damping kabul olursa mutfak sektörünün sonu olur!  En az 500 bin kişi işsiz kalacak TUSİD Başkanı Bekir Topuz; Anti-damping kabul olursa mutfak sektörünün sonu olur! En az 500 bin kişi işsiz kalacak

Mali disiplinin AK Parti hükümetlerinin en önemli özelliklerinden biri olduğunu vurgulayan Şimşek, son 20 yılda bütçe açığının milli gelire oranının yüzde 2,4 olduğunu ve bu rakamın Maastricht kriteri olan yüzde 3'ün oldukça altında olduğunu belirtti. Bu durumun, AK Parti hükümetlerinin kamuda verimliliğe ve tasarrufa önem verdiğinin bir göstergesi olduğunu dile getirdi. Şimşek, bu tasarruf çabasının ilk olmadığını ve son olmayacağını, gelecek dönemde de benzer adımlar atacaklarını ifade etti.