Ulaştırma Bakanı Uraloğlu'ndan Erzurum'a hızlı tren müjdesi Ulaştırma Bakanı Uraloğlu'ndan Erzurum'a hızlı tren müjdesi

Hava Taksi İşletmeleri Derneği (HATİD) Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Yeşilgül, Türkiye genelinde hava trafik kontrolörlerinin başlattığı iş yavaşlatma eylemleriyle ilgili olarak açıklamalarda bulundu. Yeşilgül, bu eylemlerin uçuşlarda önemli gecikmelere neden olduğunu ve hem özel jetler hem de havayolu şirketleri için ciddi maddi zararlara yol açtığını vurguladı.

Yeşilgül, eylemlerin özellikle iş insanları ve acil durumlar için kullanılan özel jetler için büyük bir sorun olduğunu belirtti. Havayolu şirketlerinin ise gecikmeler nedeniyle önemli maddi kayıplar yaşadığını ifade etti. Bu kayıpların yolcu tazminatları, yakıt maliyetleri ve uçakların beklemesi gibi kalemlerden kaynaklandığını dile getirdi.

Ayrıca, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) görüşülen Türk Sivil Havacılık Kanunu'nda yapılan değişikliklerin, özellikle tartışmalı olan 26. madde üzerinden çıkan tepkilerin iş yavaşlatma eylemlerine sebep olduğunu belirtti. Yeşilgül, bu maddenin DHMİ çalışanları için ek ödemeleri düzenlediğini ve sendika ile derneklerin bu düzenlemenin tüm DHMİ çalışanlarını kapsayacak şekilde revize edilmesi taleplerini dile getirdi.

Son olarak, Yeşilgül, iş yavaşlatma eylemlerinin milli ekonomiye zarar verdiğini vurgulayarak, sorunun çözümü için taraflar arasında yapıcı bir diyalog kurulması gerektiğini ve askeri hava trafik kontrolörlerinin de düzenlemeden yararlanması gerektiğini sözlerine ekledi.

Editör: Sude Yılmaz