Hac ve Umre konusunda faaliyet gösteren firmaları, seyahat acentelerini, seçkin otel, hava yolu ve diğer seyahat servis sağlayıcı kurumları ve kuruluşları buluşturan Hac ve Umre Fuarı kapılarını bugün Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda açtı.

İki gün sürecek olan fuar ilk gününden Suudi Arabistan ve Türkiye’den gelen yoğun bir ziyaretçi ilgisi ile karşılaştı.

D S C09179

Kültür Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı, HURSAD, Suudi Arabistan ve Türkiye’den birçok önemli kurum kuruluşların desteği ile düzenlenen fuarın açılış törenine, Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürü Remzi Bircan, HURSAD Yönetim Kurulu Başkanı Diyaeddin Şahin gibi önemli isimler katılım sağladı.

Ksksks-1

Gerçekleşen fuarın açılış törenine katılım sağlayarak Fuar Dergisi mikrofonlarına açıklamalarda bulunan Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürü Remzi Bircan, fuar hakkında şu değerlendirmelerde bulundu:

“Hac ve umre fuarları bizim Diyanet İşleri Başkanlığı ve acentalarımız için çok önemli bir fırsat. Vatandaşlarımıza sunmuş olduğumuz her türlü hizmet, otel, yemek, otobüs ve vize hizmetlerinde şirketlerimizi ve Diyanet İşleri Başkanlığımızın görüş alışverişinde bulunduğu sektörün buluşma noktası olan bir fuar. Fuarda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Hedefimiz her zaman Türkiye olarak vatandaşlarımıza en iyi hizmeti sunabilmek. Bu gibi fuarlar ile de vatandaşlarımıza sunduğumuz hizmetler daha da fazla artıyor”

“Ödülü tüm Türkiye adına aldık”

Geçtiğimiz günlerde Suudi Arabistan Hac ve Umre Başkanlığı tarafından Diyanet İşleri Başkanlığına verilen ödül hakkında açıklamalarda bulunan Bircan, “Bu ödül sadece Diyanet İşleri Başkanlığına değil, Türkiye Cumhuriyeti hacılarına verilen bir ödül. Hem hac hizmetleri hac organizasyonu yapan firmaların ortak sunmuş olduğu hizmetler adına verilen bir ödüldü. Biz bu ödülü hem hizmet veren firmalarımız hem ülkemiz adına hem de 2024 haccına gelen bütün vatandaşlarımız adına aldık. Bu da bizim için bir onur ve övünç kaynağı oldu”

D S C09379-1

Fuarı destekleyen Hac ve Umre Seyahat Acentaları Derneği (HURSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Diyaeddin Şahin, “Çok değerli bir fuar. Suudi Arabistan’daki iş ortaklarımızla buluştuğumuz, yeni ticari anlaşmalar yaptığımız, hacı misafirlerimize bir sonraki dönemde ne tür hizmetler vereceğimizi tartıştığımız ama aynı zamanda seyahat acentalarının kendi aralarında da buluştuğu mükemmel bir organizasyon. Anadolu’nun her tarafından her ilinden gelen meslektaşlarımız buradalar. Yine Suudi Arabistan’dan gelen otel ve acentalar buradalar. Emeği geçen herkese teşekkür ederiz” dedi.

“Her sene fuarın üstüne ekleyerek ilerliyoruz”

Asfar Fuarcılık Hakan Şahin

F İstanbul Fuarı'nın açılışı Bakan Kacır'ın katılımı ile gerçekleşti F İstanbul Fuarı'nın açılışı Bakan Kacır'ın katılımı ile gerçekleşti

Gerçekleşen fuara ev sahipliği yapan ASFAR Fuar Koordinatörü Hakan Şahin ise fuar ile ilgili değerlendirmelerini Fuar Dergisi ile paylaştı. Şahin:

“İlk günümüz çok iyi geçti. Bütün acentalara çok teşekkür ediyorum. Diyanet Başkanlığı olsun, HURSAD olsun büyük destekleri vardı. Burada Arabistan’daki en büyük 5 yıldızlı oteller, firmalar yerini aldı. Çok şükür burada Allah nasip ederse inşallah bizim hedefimiz halkımızın Arabistan’a umreye gitmeden önce gelip buradan bir bilgi almaları ve bir şeyler öğrenmeleri. Çekilişimiz var, umre çekilişinde kazanacak kişileri de biz umreye götürüp getireceğiz. Her sene fuarın üstüne ekleyerek ilerliyoruz. Yeni bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Umrecilerin umreye gittiklerinde daha kaliteli hizmet görmelerini istiyoruz”

Fuar Koordinasyon Başkanı Mustafa Kılıçoğlu ise şu ifadeleri kullandı: “Fuarın ilk gününden ve ilk saatlerinden bu kadar hareketli geçmesini beklemiyorduk. Çok yoğun ve kalabalık geçiyor. Suudi Arabistan ve Türkiye’den önemli misafirlerimiz ve firmalarımız bulunmakta. Çok memnunuz. Fuarı 16 yıldır düzenliyoruz. Katılımcılarımız ve acentalarımızın katılımı kamuoyunda etki yaptı. Bu sene her zamankinden daha iyi geçiyor”

Editör: Eslem Nur KARAMAN