KOOP-DES 2024 yılı ilk destekleri açıklandı: Toplam hibe tutarı 20 milyon KOOP-DES 2024 yılı ilk destekleri açıklandı: Toplam hibe tutarı 20 milyon

SteelData organizasyonu tarafından düzenlenen "Yeşil Çelik Zirvesi – Green Steel Summit 2024"te, Türkiye'nin çelik sanayiinde karbonsuzlaşmanın dünya ticaretine etkileri masaya yatırıldı. Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı, Türkiye'nin yeşil dönüşüm konusunda önemli bir yol haritasına sahip olduğunu vurgulayarak, "Çelik sektörü yeşil dönüşümün en önemli aktörü olmaya aday" açıklamasında bulundu.

Zirvenin açılışında konuşan SteelData yöneticisi Şahap Ataman, sürdürülebilirlik kavramının sanayi için hayati önem taşıdığını belirterek, "Sürdürülebilirlik; sanayi için bir varolma meselesi haline geliyor. Bu alanda farkındalığı artırmak ve ilerlemeyi teşvik etmek, geleceğe dair beklentileri tartışmak amacıyla bir araya geldik" dedi.

Türkiye Çelik Üreticileri Derneği (TÇÜD) ve Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı, açılış konuşmasında sürdürülebilirliğin günümüzde zorunluluk haline geldiğini vurgulayarak, çelik sektörünün yeşil dönüşüm sürecinin önemli bir aktörü olacağını ifade etti. Tosyalı, "Avrupa Yeşil Mutabakatı bir fırsat. Yeşil ekonomiye geçiş sürecini ekonomik ve endüstriyel bir fırsata çevirme imkanı. Demir-çelik sektörü de bu yeşil dönüşüm sürecinin en önemli aktörü olmaya aday. Çünkü çelik hayatımızın her noktasında bizimle" şeklinde konuştu.

Ayrıca, "Türkiye ve Dünya Çelik Sanayiinde Karbonsuzlaşma" başlıklı oturumda konuşan Posco ARGE Merkezi Başkan Yardımcısı Dr. Kisoo Kim, çelik sektörünün karbon salınımıyla ilgili sorunlar yaşadığını belirterek, "Çelik üretiminde hidrojen bazlı üretim son derece önemli olacak. Yeşil enerjinin nasıl tedarik edileceği gerçekten Türkiye için de kilit konu olacak" dedi.

Huawei Türkiye Digital Power Group Smart PV Ülke Müdürü Eray Hazer ise "Yeşil Enerjinin Çelik Sanayini Destekleme Potansiyeli, Yenilikçi Uygulamalar & Öneriler" başlıklı sunumunda, çelik sektörünün sıfır karbon salımı olan temiz kaynaklardan üretim yapması gerektiğini vurguladı. Hazer, Türkiye'nin AB'nin getirdiği şartları uygulamak zorunda olduğunu ve bu kapsamda güneş ve rüzgar enerjisinin yanı sıra diğer temiz enerji kaynaklarına da odaklanması gerektiğini belirtti.