R+T Fuarı'na türk firma katılımı yüzde 100 arttı R+T Fuarı'na türk firma katılımı yüzde 100 arttı

İBB’nin ana sponsor, Medya AŞ’nin ise iletişim sponsoru olduğu Gaming İstanbul; 22-24 Eylül tarihleri arasında Prof. Dr. Kadir Topbaş Gösteri ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirildi. 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ana sponsorluğunda düzenlenen ve Medya AŞ’nin ise iletişim sponsoru olduğu Gaming İstanbul, oyuncular ve oyun sektörünün devlerini bir araya getirdi.

OGEM'in indie alan sponsorlarının başında oluğu GİST kapsamında birçok yeni oyun ziyaretçilere sunularak deneme fırsatı yaratıldı. Yabancı oyun stüdyolarının yanı sıra yerli indie oyun geliştiricilerinin de yer aldığı GİST'te ziyaretçiler Compass of the Destiny: İstanbul, Cardboard Town, Diriliş Ertuğrul ve Mayhem Brawler 2  gibi oyunları deneyimleme şansı buldu. Ayrıca Upgrade Entertainment'ın hala isimsiz olan yeni oyununun lansmanına da şahit olma fırsatı yakalandı. Yatırımcılar ve bağımsız girişimciler yer aldı Bağımsız oyun geliştiricilerin iş geliştirme ekosistemi ve indie oyunların kalbi olan Indieway’in de bulunacağı GİST; toplamda 50’nin üzerinde serbest oyun geliştiricisini, yüzlerce ziyaretçiyi ve yatırımcıyı bir araya getirdi. Bununla beraber Control Productions’ın CEO’su Hendrik Lesser ve Execution Labs’in Kurucu Ortağı Jason Della Rocca gibi sektörün önde gelen isimlerine de ev sahipliği yaptı. Bağımsız oyun sektörüne büyük önem veren GİST’te oyun dünyasından yaklaşık 3 bin katılımcı ve yatırımcı için seminerler düzenlenip, bağımsız geliştiricilerin iş geliştirmesi ve geleceğine yönelik toplantılar yapıldı.

Editör: Eslem Nur KARAMAN