Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nden yapılan ihracat, Mayıs ayında tekrar 1 milyar doların üzerine çıktı. Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri'nin (GAİB) açıkladığı verilere göre, bölgenin ihracatı Mayıs ayında 1 milyar doların üzerinde gerçekleşti. En yüksek ihracatı yapan iller arasında 6. sırada bulunan Gaziantep'in Mayıs ayı ihracatı ise 902 milyon dolar olarak kaydedildi.

Bölgenin ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre %4,8 artarak 1 milyar 47 milyon 712 bin dolara ulaştı. Bölge ihracatçılarının en fazla ürün sattığı ülkeler sırasıyla Irak, ABD, Suriye, Birleşik Krallık ve Almanya oldu. Makine halıları, pastacılık ürünleri, plastikler ve mamulleri, kumaşlar, iplikler, değirmencilik ürünleri, bitkisel yağlar, diğer gıda ürünleri, ağaç ve orman ürünleri ile demir-çelik mamulleri bölgenin en çok ihraç ettiği ürünler arasında yer aldı.

Gaziantep, bölgede önemli bir yer edinerek Mayıs ayında ihracatını bir önceki yıla göre %3,7 artırarak 902 milyon 26 bin dolar olarak gerçekleştirdi. Böylelikle bölgeden ve Gaziantep'ten en yüksek Mayıs ayı ihracatı kaydedilmiş oldu. Diğer illerin Mayıs ayı ihracat rakamları ise şu şekilde: Kahramanmaraş 99,4 milyon dolar, Mardin 87,4 milyon dolar, Malatya 30,1 milyon dolar, Şanlıurfa 28,1 milyon dolar, Diyarbakır 22,6 milyon dolar, Kilis 8,5 milyon dolar, Adıyaman 4,0 milyon dolar.

GAİB Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci, Mayıs ayı ihracat rakamlarını şu ifadelerle değerlendirdi:  “Küresel ve yerel ölçekteki ekonomik ve diğer anlamdaki tüm zorluklara rağmen bölge ihracatçımız yeniden 1 milyar doların üzerinde ihracat yaptı. Burada bizim temel hedefimiz önce 2022 seviyesine ulaşıp o rakamları stabil hale getirmek sonrasında da ekonomide sağlanacak istikrarla birlikte ihracatımızı daha da ileri seviyelere taşımaktır. İhracatçılarımız, devletimizden birçok alanda destek bekliyor. Biz ülkemize döviz kazandırıyoruz. Katma değerli üretim yapan, döviz kazandıran sektörlere yönelik çeşitli destek mekanizmalarının ortaya koyulması gerekiyor. İşçilik maliyetlerimiz, enerji maliyetlerimiz ve bazı kalemlerdeki üretim maliyetlerimiz rekabet ettiğimiz ülkelere göre bir hayli yüksek. Kamu otoritelerinin, alacakları kararlarda ihracatımızın sürdürülebilirliğini koruma konusunu önceliklendirmesini bekliyoruz”

İşçilik maliyetlerinin artmasıyla zorlanan Türk deri ihracatçıları İtalya'ya yöneldi İşçilik maliyetlerinin artmasıyla zorlanan Türk deri ihracatçıları İtalya'ya yöneldi

İhracatı bir bütün olarak ele aldıklarını belirten Kileci, “Tekstil Birliğimiz ve Halı Birliğimizde tasarım yarışmaları süreçlerimizi devam ettiriyoruz. Bu kapsamda Doku Kumaş Tasarım yarışmamızı gençlere anlatmak için bu ay boyunca bir dizi Üniversite Sanayi Sektör Buluşması düzenledik. İzmir, Denizli, Uşak, Isparta ve Çanakkale illerindeki üniversiteli gençlerle bir araya gelerek onlara Doku’yu, tekstil sektörünü anlattık. Halı Tasarım yarışmamızın 1. Jüri değerlendirmesini yaptık. X. Makine Halısı Tasarım yarışmasında yarı finale kalan öğrenciler ve Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde okuyan öğrencilerimizi Gaziantep’te gerçekleştirilen Halı fuarına davet ettik. Aynı zamanda öğrencileri üretim tesislerimizde ağırladık. Tekstil Birliğimizce yürüttüğümüz Yeşil Yetenekler eğitimimizi tamamladık.’’ şeklinde konuştu.

Hububat Birliğinin Venezuela’dan gelen heyeti ağırladıklarını belirten GAİB Başkanı, ‘’Görüşmelerde yakın zamanda yapacağımız Venezuela-Panama ticaret heyetinin detaylarını görüştük. Aynı zamanda Hububat Birliğimiz Irak’ta çeşitli temaslarda bulundular. Kuru Meyve Sektör Kurulunun Hindistan pazarında yürütülecek olan tanıtım çalışmalarını konu alan Turquality toplantısına Kuru Meyve Birliğimizce katılım sağlandı. Yüz yüze eğitimlerimizi sürdürdük. Gördüğünüz gibi ihracatı bir bütün olarak ele alıyor, her alanda var olmaya çalışıyoruz. Çalışmalarımıza her gün bir yenisini daha ekleyerek ihracat serüvenimize devam edeceğiz’’ ifadelerini kullandı.

 

Editör: Sude Yılmaz