EVSİD ev sahipliğinde gerçekleşirilen Genişletilmiş Plastik Sektör Toplantısı, PAGEV, PAGDER ve TOYDER’in katılımıyla gerçekleşti. Toplantıda sanayinin ve ihracatın önündeki yapısal sorunlar ele alındı. Moderatörlüğünü Vahap Munyar’ın gerçekleştirdiği toplantı, EVSİD Başkanı Talha Özger, EVSİD Kurucu Başkanı Burak Önder, PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu, OYDER Başkanı Reşit Akar, PAGDER Yönetim Kurulu Başkan Vekili Utku Şahin’in katılımıyla gerçekleşti. Sektördeki güncel gelişmeleri değerlendiren sektör temsilcileri, toplantıya katılan ihracatçı firmalarla sorunları ve çözümlerini ele aldı.

Plastik sektöründeki ihracat rakamlarının il 6 ayda 5.2 oranında bir düşüş yaşadığını belirten EVSİD Başkanı Talha Özger, ‘’Sanayiciler olarak dünyadaki olumsuz daralmalardan dolayı birçok krizden geçtik ama pes etmedik. Bu sebeple bu yıl ihracatımızda düşüş yaşandı. Ancak önümüzdeki dönemde bu düşüşü telafi etmek üzere 20 firmayla beraber civar ülkelerden firmaların katılımıyla bir heyet düzenliyoruz. Melbourne’da Çin’de ve Malezya’da fuarlarımız devam edecek. 2025’te odaklanmamız gereken ülkelere odaklanıp ihracatımızı arttıracağız’’ ifadelerini kullandı.

EVSİD Başkanı, toplantı sonrasında Fuar Dergisi mikrofonlarımıza açıklamalarda bulundu.

Özger, genişletilmiş plastik sektörü toplantısında sektör sorunlarını ele aldıklarını belirterek, 'Bu toplantıyla sektörümüzde farkındalık yaratmayı hedefledik. Bugün dört dernek bir araya gelerek mutfak eşyaları sektöründeki plastik üreticileriyle sorunları masaya yatırdık ve verimli bilgiler elde ettik.' dedi.

Özger ayrıca, farklı sektörlerle de bir araya gelmeyi planladıklarını söyledi. 'Özellikle plastik sektörü için farklı sivil toplum kuruluşlarıyla da işbirliği yapmayı planlıyoruz.' diye ekledi.

Konuşmasının devamında, son altı ayda %5.2'lik bir ihracat düşüşü yaşadıklarını ve bu düşüşü küresel daralmalar ve artan korumacılık tedbirleriyle açıkladıklarını belirten Özger, 'Önümüzdeki bariyerlerin kaldırılmasını umuyoruz. Çelik hammaddesi üzerindeki ek vergi ve anti damping soruşturmasının kaldırılmasını talep ettik.' şeklinde konuştu.

Talha Özger, 'Üreticiler olarak ihracat yapmamız gerektiğini ve bu engellerin kaldırılmasının önemli olduğunu vurguluyoruz. Hammaddeye ulaşımda yaşanan zorluklar ve fiyat artışları da bizleri etkiliyor. Made in Turkey markasını güçlendirmek için çaba gösteriyoruz ve ihracatımızı artırmaya devam edeceğiz.' ifadelerini kullandı.

UTIC Uluslararası Türk İş Cemiyeti Başkanı Öngel, ''Türk devletleri arasındaki ticareti geliştirmeyi umuyoruz'' UTIC Uluslararası Türk İş Cemiyeti Başkanı Öngel, ''Türk devletleri arasındaki ticareti geliştirmeyi umuyoruz''

Editör: Sude Yılmaz