Asya-Pasifik pazarına giren ilk Türk enerji hizmet şirketi oldu

 

 

ESCON Enerji, Türkiye ve çevre ülkelerde temsilciliğini yürüttüğü Mitsubishi Heavy Industries (MHI) ile Asya-Pasifik pazarına açılıyor. İlk etapta Singapur’daki üç firmanın enerji verimliliği projelerine yönelik saha ziyaretleri yaptıklarını söyleyen ESCON Enerji CEO’su Onur Ünlü, “Böylece Asya-Pasifik pazarına giren ilk Türk enerji hizmet şirketi olurken hizmet verdiğimiz ülke sayısını da 13’e çıkardık. Hedefimiz MHI ile birlikte Singapur’un ardından başta Endonezya, Malezya ve Tayland olmak üzere Asya Pasifik pazarında büyüyüp derinleşmek” dedi.

 

Türkiye’nin ilk ve tek global enerji hizmet şirketi ESCON Enerji, Mitsubishi Heavy Industries (MHI) partnerliğinde Asya-Pasifik pazarına açılıyor. Pazara, MHI Asya-Pasifik’in genel merkezinin bulunduğu Singapur’dan giriş yapan ESCON Enerji, ilk etapta bu ülkedeki üç firmanın enerji verimliliği projelerine yönelik saha ziyareti gerçekleştirdi.

Onur Ünlü: “Singapur hizmet vermeye başladığımız 13’üncü ülke”

2011 yılından beri MHI’nın Türkiye ve çevre ülkelerde temsilciliğini yürüttüklerini söyleyen ESCON Enerji CEO’su Onur Ünlü, “İşletmelerde enerjinin verimli kullanılması için soğutma sistemlerinin modernizasyonu ve otomasyonu büyük önem taşıyor. Bu sayede işletmelerin enerji tüketimleri düştüğünden hem emisyonları hem de enerji maliyetleri azalıyor. MHI da dünyanın en verimli soğutma gruplarını üretiyor. Partnerimizin ürünleri, bizim sistem tasarımlarımız sayesinde ülkemizde ve yurt dışında birçok farklı sanayi kolunda soğutma için harcanan enerjiyi asgari seviyelere düşürdük. Singapur’da da yeşil dönüşüm sürecinde soğutma sistemleri ön plana çıkıyor. Devletin bu alanda ciddi mevzuatları, şirketlerin de odaklı çalışmaları var. Çünkü Singapur, Ekvator kuşağına yakın bir ülke olduğundan hava sıcak ve rutubetli. Bu nedenle iklimlendirme sistemleri ülkenin enerji tüketiminde ve emisyon salımında yüksek paya sahip. Tüm bunlar Singapur’un iklimlendirme sistemlerinde enerji verimliliği alanında önemli bir pazar olduğunu gösteriyor. Biz de MHI partnerliğinde bu pazara giriş yapmak üzere ilk etapta MHI’nın hizmet verdiği üç şirket ile görüşmelere başladık ve saha ziyaretlerimizi tamamladık. Singapur, hizmet verdiğimiz 13’üncü ülke oldu. Hedefimiz bu pazarda MHI ile birlikte büyüyüp derinleşmek” dedi.

Escon Enerji Ceo'su Onur Ünlü

“Endonezya, Malezya ve Tayland için de çalışmalara başladık”

 

Singapur’un ardından diğer Asya-Pasifik ülkeleri için de fizibilite çalışmalarına başladıklarını belirten Ünlü şöyle devam etti; “Önümüzdeki dönemde yine MHI partnerliğinde başta Endonezya, Malezya ve Tayland olmak üzere bölgedeki pazarlarda faaliyet göstermeyi hedefliyoruz. Bu pazara giriş yapan ilk Türk enerji hizmet şirketiyiz. Dünyanın öncelikli gündemlerinden biri olan yeşil dönüşüm ve enerji verimliliği alanında ülkemiz sınırlarını aşıp farklı coğrafyalara ulaşmanın heyecanını ve mutluluğunu yaşıyoruz. Asya Pasifik pazarıyla birlikte Orta Doğu ve Avrupa pazarlarına ağırlık vermeye de devam edeceğiz.”

OTOKAR’IN OTONOM ZIRHLISI ALPAR İLE ARMA II ARACI DÜNYA SAHNESİNDE OTOKAR’IN OTONOM ZIRHLISI ALPAR İLE ARMA II ARACI DÜNYA SAHNESİNDE

Bu yıl 20’nci yaşını kutlayan ESCON Enerji, bu zamana kadar aralarında Ukrayna, Romanya, İngiltere ve Katar’ın da olduğu 13 ülkede 1.100’ün üzerinde endüstriyel işletmeye hizmet verdi.

ESCON Enerji hakkında:

Türkiye’nin ilk ve tek enerji hizmet şirketi (ESCO) olarak 2004 yılında kurulan ESCON Enerji, 2009 yılından itibaren sanayide yetkili enerji verimlilik danışmanlık (EVD) şirketi olarak faaliyetlerini sürdürmektedir. Müşterilerinin kalite ve konfor şartlarından ödün vermeden, maksimum verimlilik ile minimum enerji tüketimine ulaşmalarını hedefleyen ESCON Enerji, danışmanlık, etüt ve projelendirme, performans garantili sistem çözümleri, proje finansmanı ve enerji performans sözleşmeleri gibi alanlarda çeşitli hizmetler vermektedir. Uzman mühendis kadrosu, saygın uluslararası partnerleri ve know-how altyapısı ile işletmeler için en doğru çözümleri sağlayan ESCON Enerji, hayata geçirdiği projeler ile işletmelerin enerji maliyetlerini ve karbon salımlarını azaltmalarına da katkı sunmaktadır. ESCON Enerji bu zamana kadar Türkiye’nin yanı sıra Avrupa’dan Güney Asya’ya uzanan bir coğrafyada, toplam 13 ülkede 1.100’ün üzerinde endüstriyel işletmeye başarı ile hizmet vermiştir. 

Editör: İbrahim GÜNEŞ