Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), deprem yardımlarının bir parçası olarak Rönesans Gayrimenkul Yatırım A.Ş.'ye 30 milyon euroluk kredi temin etti. Avrupa Birliği (AB) garantisi altında verilen bu kredi, bölge halkının geçim kaynaklarının korunmasını hedefliyor.

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Rönesans Holding grubuna ait Rönesans Gayrimenkul Yatırım A.Ş.'ye (RGY), 6 Şubat depremlerinden etkilenen bölgeleri destekleme programı kapsamında 30 milyon euroluk uzun vadeli finansman sağladı.

Elektrikli araç kullanıcıları bayram tatilinde şarj sıkıntısı çekmedi! Elektrikli araç kullanıcıları bayram tatilinde şarj sıkıntısı çekmedi!

Avrupa Birliği'nin garantisiyle desteklenecek bu finansman, bölge halkının geçim kaynaklarını korumayı hedefliyor. Kredi, Kahramanmaraş ve Şanlıurfa'daki Piazza Alışveriş Merkezleri'ne destek sağlamayı amaçlıyor. Ayrıca, kadınlara yönelik beceri geliştirme programı ve zanaat üretimi eğitimleri de bu kredi ile finanse edilecek.

Deprem sonrası yaşanan göç nedeniyle iş gücü eksikliğiyle karşı karşıya kalan alışveriş merkezi kiracılarına satış eğitimleri gibi konularda da kredi ile destek sağlanması planlanıyor.

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası'nın Birinci Başkan Yardımcısı Jürgen Rigterink, şunları ifade etti: "Ziyaretim sırasında bölgede depremlerin bıraktığı yıkıcı etkiyi görmek beni şok etti ve üzdü, ancak buradaki yerel halkın dayanıklılığı ve kararlılığı beni etkilemeye devam ediyor. Yeniden inşa uzun bir süreçtir ve birçok yıl alabilir, özel sektörün potansiyeline yeniden kavuşması ile başlayacaktır. Gururla söyleyebilirim ki, başlangıçtaki 1,5 milyar Euro'luk deprem yatırım paketimizin yarısından fazlasını kullanıma sunduk. Bölgenin geçim kaynaklarını koruyan projeleri destekleyerek Türkiye'nin yanında olmaya devam edeceğiz."

Rönesans Holding Yönetim Kurulu Başkanı İpek Ilıcak Kayaalp ise şunları söyledi: "EBRD ile 15 yıldır iş birliği yapmaktan ve sosyal altyapı yatırım projelerimizde birlikte çalışmaktan mutluluk duyuyoruz. Geçtiğimiz yıllarda, sağlık yatırım projelerimiz için EBRD'den 500 milyon Avro'nun üzerinde finansman sağladık. Bu finansmanla, iş birliğimizi Türkiye'deki gayrimenkul sektöründe de genişletiyoruz. Yeni iş birliğimiz, depremden etkilenen bölgedeki iyileşme sürecine katkıda bulunacak ve depremin etkilerini hafifletmeyi amaçlayan uzun dönemli uygulamalarımızın bir parçası olacak."

Rönesans Gayrimenkul Yatırım, portföyünde bulundurduğu 12 alışveriş merkezi (AVM) ile Türkiye'nin en büyük AVM yatırımcısı konumunda bulunuyor. Ayrıca, yaklaşık olarak 1.500.000 metrekarelik inşaat alanı ve yaklaşık olarak 740.000 metrekarelik kiralanabilir alana sahip olan şirket, enerji tüketimindeki tasarruf çalışmaları ile yenilenebilir enerji kullanımını artırmayı hedefliyor.