TİM Başkanı Mustafa Gültepe, "Tekstil ve Hazır Giyimde Şampiyonlar Ligindeyiz" TİM Başkanı Mustafa Gültepe, "Tekstil ve Hazır Giyimde Şampiyonlar Ligindeyiz"

Dünya Boyacılar Birliği (World Coatings Council/WCC) Başkanı Tom Bowtell, paintistanbul&Turkcoat Fuarı’nda gerçekleştirdiği konuşmada sürdürülebilirlik ve dijitalleşmenin sektör üzerindeki etkisini değerlendirdi.

Dünya Boyacılar Birliği (World Coatings Council/WCC) Başkanı Tom Bowtell, paintistanbul&Turkcoat fuarında konuşmacı olarak yer aldı. ‘Küresel Pazar Trendleri ve Dünya Kaplama Konseyi Öncelikleri’ başlıklı konuşmasında Bowtell, Dünya Boyacılar Birliği’nin tarihi ve işleyişi konusunda bilgi aktardıktan sonra boya ve kaplama endüstrisini global ölçekte değerlendirdi.

1715238220 Tom Bowtell3

Kaplama sektörünün büyümesinde orta sınıfın genişlemesinin ve GDP artışının önemini belirten Bowtell, iklim değişikliği, sürdürülebilirlik ve dijitalleşme gibi pek çok megatrendin sektör üzerinde yarattığı etkiyi detaylarıyla ele aldı. Dünya Boyacılar Birliği tarafından yayımlanan Sürdürülebilirlik Raporunun değerlendirildiği konuşmada boya sektöründe mikroplastik kullanımının önüne geçmenin önemine de değinildi. Bowtell, Dünya Boyacılar Birliği olarak, Avrupa Birliği’nin çıkardığı mikroplastik kirlenmenin en büyük sebebinin boya ve kaplama sanayisi olduğu suçlamalarına katılmadıklarını ve mikroplastik ile ilgili regülasyonların değişmesi için üst düzey temaslarda olduğunu söyledi.

Boya, Boya Hammaddeleri, Yapı Kimyasalları ve Yapıştırıcı Hammaddeleri, Laboratuvar ve Üretim Ekipmanları sektörlerini bir araya getiren 9. Paintistanbul & Turkcoat’a bu yıl 372’si direk marka olmak üzere 599 firma katılıyor. Katılan firmaların yüzde 68’i yabancı katılımcı. 29 farklı ülkeden katılımın olduğu fuarda, temsil edilen markalarla birlikte 586 firma yer alıyor. Fuarı, yüzde 25’i yabancı olmak üzere 60 ülkeden 9 binden fazla sektör profesyonelinin gezmesi bekleniyor.

Artkim Fuarcılık tarafından, Boya Sanayicileri Derneği (BOSAD) iş birliği ile düzenlenen fuar 10 Mayıs’a kadar İstanbul Fuar Merkezi’nde ziyaret edilebilir.