Turizm Bakanı Ersoy, ''Yabancı turist sayısında yüzde 14 artış'' Turizm Bakanı Ersoy, ''Yabancı turist sayısında yüzde 14 artış''

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek resmi sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada borçlanma faiz oranlarının düştüğünü belirtti. Programları sayesinde ülkemize yatırımcı ilgisinin artmaya devam ettiğini CDS risk priminin gerilemeye devam ettiğini ve dezenflasyon sürecinde daha da iyileşecek makro göstergelerle birlikte borçlanma maliyetlerinin düşüşünü sürdürecek ve kamu maliyesindeki olumlu görünümün güçleneceğini ifade etti.

Şimşek, ''Programımız sayesinde ülkemize yatırımcı ilgisi artmaya ve CDS risk primimiz gerilemeye devam ediyor. Azalan risk primi ve gerileyen enflasyon beklentileriyle hazine tahvil faizleri düşüyor. 2 yıl vadeli TL cinsi gösterge tahvilin faizi marta göre yaklaşık 1000 baz puan geriledi. 5 ve 10 yıl vadeli dolar cinsi tahvillerin faizi ise nisandan bu yana yaklaşık 50 baz puan düştü. Dezenflasyon sürecinde daha da iyileşecek makro göstergelerimizle birlikte borçlanma maliyetlerimiz düşüşünü sürdürecek ve kamu maliyesindeki olumlu görünüm güçlenecektir.'' ifadelerini kullanarak konuyla ilgili grafikleri yayınladı.

G Rtkd Q6 X A A A Cp7RG Rtkd Q2 X0 A Ex UrhG Rtkd Q8 Wk A E Ogo3G Rtkd Q8 X E A A6C Td

Editör: Sude Yılmaz