Lojistik ve taşımacılık sektörü küresel pazarda 11. sıraya yükseldi! Lojistik ve taşımacılık sektörü küresel pazarda 11. sıraya yükseldi!

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in himayesinde, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile Bakanlık arasında imzalanan mutabakat zaptı çerçevesinde, EBRD, deprem bölgesine 500 milyon avro değerinde yeni finansman desteği sağlayacak. Bu anlaşma, deprem bölgesinin yeniden yapılanması için önemli bir adım olarak nitelendiriliyor.

Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan elde edilen bilgilere göre, EBRD Birinci Başkan Yardımcısı Jürgen Rigterink liderliğindeki heyet, Bakan Şimşek ile Bakanlık'ta bir araya geldi. Toplantıda, Türkiye'nin ekonomi programı ve banka ile güçlü işbirliğinin yanı sıra EBRD'nin deprem bölgesine yönelik finansman desteği için görüşüldü.

EBRD, 6 Şubat depremlerinin ardından ilk destek veren uluslararası finans kuruluşları arasında yer alırken, bölgenin yeniden imarı için kamu ve özel sektöre 1,5 milyar avro finansman paketi duyurdu. Bu çerçevede, deprem bölgesindeki özel sektör projelerine, KOBİ'lere ve yerel bankalara 800 milyon avro finansman temin edildi.

Desteğin, önümüzdeki 2024 ve 2025 yıllarında sağlanması planlanıyor.

Heyetin Şimşek'i ziyaretinde, belirtilen finansman paketi çerçevesinde, Bakanlık ile EBRD arasında 500 milyon avro finansman sağlanması için bir mutabakat zaptı imzalandı. Zapt, Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Osman Çelik ile EBRD Birinci Başkan Yardımcısı Rigterink tarafından imzalandı. Bu finansman desteği, İller Bankası aracılığıyla belediyelere su, içme suyu, kanalizasyon, katı atık ve ulaştırma sektörlerinde kullanılacak.

Bu süreçte, 6 Şubat depremlerinden etkilenen bölgelerin yeniden imarı için uluslararası kuruluşlarla uygun koşullarda dış finansman temini çalışmaları devam ediyor. Şu ana kadar bu çerçevede yaklaşık 3 milyar dolar kaynak tahsis edildi.