MAST İzmir Boat Show - Tekne, Tekne Ekipmanları ve Deniz Aksesuarları Fuarı, kapılarını ziyaretçilerine açtı. Türkiye’nin en prestijli ve ilgi çekici kara fuarlarından biri olarak ön plana çıkan MAST İzmir Boat Show’da, denizcilik sektörünün önde gelen markaları ve profesyonelleri bir araya gelirken yelkenli ve motorlu tekneler ile deniz ekipmanlarına kadar geniş bir yelpazede ürün ve hizmetleri sergilendi.

TOBFED ile kadınlar otomotiv sektöründe mucizeler yaratıyor TOBFED ile kadınlar otomotiv sektöründe mucizeler yaratıyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde, İZFAŞ ve ED Fuarcılık ortaklığı ile fuarizmir’de düzenlenen MAST İzmir Boat Show - Tekne, Tekne Ekipmanları ve Deniz Aksesuarları Fuarı, 1 – 5 Mayıs 2024 tarihleri arasında ziyaretçilerini ağırlamaya devam edecek. MAST İzmir Boat Show, dünyaca ünlü tekne markaları, sektörün büyük yerli üretici tekne, ekipman ve aksesuar firmaları bir araya getirecek. 

G Mfy9 R E W E A A X K Lm

Geçtiğimiz yıl yerli ve yabancı toplam 20 bin 540 kişinin ziyaret ettiği MAST İzmir Boat Show’u, bu yıl 30 binden fazla kişinin gezmesi bekleniyor. Fuar alanı da geçen yıla göre metrekare bazında yüzde 50 büyüdü. Fuarda; boyları 3 metreden 16 metreye kadar değişen motoryat, yelkenli, trawler, sürat tekneleri, son teknoloji botlar ile ekipman ve aksesuarları yer alacak. 300’den fazla teknenin sergileneceği, tekne ve yat sektörünün birçok anlaşmaya imza atacağı fuar, hem sektöre hem de şehrin ekonomisine katkı sağlayacak. 

G Mfy9 Q Wg A E C Zzj

Düzenlenen fuar ile ilgili açıklamalarda bulunan EBSO Yönetim Kurulu BaşkanıEnder Yorgancılar, şu ifadeleri kullandı:

"Denizcilik sektörünün yakından takip ettiği MAST-Tekne, Tekne Ekipmanları ve Deniz Aksesuarları Fuarı’nın ikincisine ev sahipliği yapıyor olmaktan mutluyuz. Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemiz, tarihi boyunca denizcilik alanında adından söz ettirmiştir. Bu tarihsel zenginliğin bir uzantısı olarak, ülkemizin, yat ve tekne üretiminde, uluslararası başarıları da tesadüf değildir. Zamanla bu ilginin artarak devam edileceği, ülkemizin yakın gelecekte yat ve tekne üretiminde liderlik mücadelesi verebileceği de öngörülüyor.   Üretimdeki liderliğimizin gücüyle, Türk firmalarımız, dünyanın dört bir yanına yat ve tekne ihracatı yapıyor. “Gemiler ve suda yüzen taşıt ve araçlar”ın 2022’de 1,8 milyar dolar olan ihracatı, 2023’de %22 artışla 2,2 milyar dolara çıkmıştır. Net ihracatçı olan sektörümüzün ithalatı ise sadece 965 milyon dolardır. Yani sektör, ülkemizin döviz girişine de çok kıymetli katkı koyuyor.   Binlerce yıllık tarihimizde farklı medeniyetlerde Ege ve Akdeniz’in en önemli ticari liman kenti olmuş İzmir’de büyük limanların yanı sıra sayısı 6 olan faal yat limanları da, tekne ve deniz aksesuarları açısından zenginliğimizi ortaya koyuyor.   Hedefimiz, İstanbul'daki Boatshow gibi, yurt dışındaki Miami ve Cenova fuarları gibi, bu fuarı da dolduracak bir kapasiteye ulaşmak olmalı. Şehirlerin yarıştığı bir ortamda biz Marble gibi fuarlarımızla yarışıyoruz. Bu fuarı da benzer bir noktaya getirebilecek her türlü altyapımız var. Ayrıca önemli bir diğer konu, biz kendi ülkemizde bulunan teknelerin Türk Bayrağı'yla dolaşmalarının, sularımızda bizim bayrağımızın dalgalanmasının daha doğru olduğunu her ortamda ifade ediyoruz. Bununla ilgili yeniden bir düzenlemeye yapılması, gelecek açısından son derece önemli. Neticede bunlarla ilgili bir vergi ödeniyor. Bu verginin yurt dışına gitmesindense bizim ülkemizde kalmasının doğru buluyorum. Fuarımız sektöre hayırlı olsun, ileriki yıllarda daha çok katılımcıyla büyümesini diliyorum"