Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu tarafından düzenlenen Türkiye-Japonya Denizaşırı İş Birliği Konferansı, DEİK Genel Merkezi’nde gerçekleşti. Düzenlenen konferansta açıklamalarda bulunan DEİK Başkanı Nail Olpak, Japonya'nın Asya Pasifik'te Türkiye için çok önemli bir ortak olduğunu söyledi.

D S C07854

DEİK tarafından düzenlenen Türkiye-Japonya Denizaşırı İş Birliği Konferansı, DEİK Başkanı Nail Olpak, Japonya’nın Türkiye Büyükelçisi Katsumata Takahiko, Japonya İhracat ve Yatırım Sigortası Kurumu (NEXI) Başkanı Atsuo Kuroda, DEİK/Türkiye-Japonya İş Konseyi Başkanı Ahmet ÇALIK’ın katılımı ile gerçekleşti.

D S C07552

Dünya ve Türkiye gastronomisinin kalbi, İstanbul’da 4. Global GastroEkonomi Zirvesi’nde attı Dünya ve Türkiye gastronomisinin kalbi, İstanbul’da 4. Global GastroEkonomi Zirvesi’nde attı

Düzenlenen toplantıda konuşmalarını gerçekleştiren DEİK Başkanı Nail Olpak, “Bundan 3 gün önce Ankara'da Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis'i ağırladık. Bizim Yunanistan'la ikili dış ticaretimizin toplam rakamı yaklaşık 6,5 milyar dolar seviyesinde. Gürcistan'la ikili ticaretimiz 4 milyar doların üstünde. Japonya'yla dostluğumuzdan memnunuz. Net ithalatçı olmamızdan memnun olmamakla birlikte rakamlar da ortada ama Türkiye ve Japonya arasındaki 6 milyar dolarlık ikili ticaret dengesiz bir ikili ticaret gerçekten yakışmıyor. 'Burada görev kime düşüyor?" dersek elbette siyasetçilerimiz daha fazla önümüzü açacak. Finans kuruluşlarımız bizim önümüzü açacak iş dünyası olarak bizler de daha fazla çalışacağız. Burada birkaç başlığı da yine dikkatinize sunmak isterim. Japonya'yla Avrupa Birliği arasında devreye girmiş olan serbest ticaret anlaşması var. Müzakereleri devam eden 'Türkiye'yle ekonomik ortaklık anlaşması da dengeli bir şekilde hayata geçer' diyorum. Tedarik zincirinin hayatımızdaki önemini kovid-19'la daha fazla anladık. Türkiye bu noktada bölgede sadece bölgesinde değil, geniş bir coğrafyada tedarik zincirinin kesintisiz verebilen ülkelerin içerisinde yer aldı. Bunu iyi değerlendirmemiz gerekir diye düşünüyorum” dedi.

Türkiye’nin en büyük pazarının Avrupa pazarı olduğunu belirten Başkan Nail Olpak, “Avrupa Birliği mevzuatına uygun yeşil dönüşümle ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Avrupa Birliği gümrük müzakerelerinin revizyonu noktasının haricinde Birleşik Krallık ile serbest ticaret antlaşmamız var onun da revizyon müzakereleri haziranda başlayacak. Bunların gelişimi Türkiye'nin o noktadaki çalışmalarını ve pozisyonunda güçlendirecektir diye düşünüyorum” dedi.

“Türkiye olağanüstü bir şekilde gelişti”

D S C07624

Konferansta açıklamalarda bulunan Japonya'nın Türkiye Büyükelçisi Katsumata Takahiko da Türkiye'de 40 sene geçirdiğini, Türkiye'nin gerçekten olağanüstü bir şekilde geliştiğini belirtti. Düzenlenen konferansın iki ülke ilişkileri için verimli olduğunu ifade eden Takahiko, “Biz sadece Türkiye ve Japonya arasında değil üçüncü ülkelerde Türkiye ve Japonya'nın güçlü avantajlarını değerlendirerek iş birliği yapıyoruz” dedi.

"Japon iş dünyasını Türkiye'ye daha çok yatırım yapmaya davet ediyorum"

DEİK Türkiye-Japonya İş Konseyi Başkanı Ahmet Çalık, Türkiye-Japonya İş Konseyi'nin 1986 yılında DEİK bünyesinde kurulan ikinci iş konseyi olarak Japonya'daki paydaşlarıyla uyum içerisinde, yakın ve verimli bir şekilde çalıştığını vurguladı. Çalık, "Bugün İş Konseyi faaliyetlerimiz kapsamında, ülkelerimizin kıymetli kuruluşları NEXİ, JETRO ve Türk Eximbank katkılarıyla Türk ve Japon ortaklığını bir sonraki aşamaya taşıyacak olan Denizaşırı İş Birliği çerçevesinde bu programı gerçekleştiriyoruz” dedi.

D S C07482

Çalık Grubu olarak bu iş birliğin bir parçası olmaktan gurur duyduklarını belirten Çalık, iş konseyinin geçen yıl Japonya İş Federasyonu (Keidanren) ile 26. Türkiye-Japonya İş Konseyi Ortak Toplantısı, networking etkinliği, tematik webinarlar gerçekleştirdiğini hatırlatarak, bu yıl ise Keidanren ile 27. İş Konseyi Ortak Toplantısını 17 Ekim 2024'te Tokyo'da düzenleyeceklerini bildirdi.

Türkiye'nin Japonya ile dış ticaretinde net ithalatçı konumunda olduğunu dile getiren Çalık, şu ifadeleri kullandı:

"6 milyar dolarlık ikili ticaret hacmimizi en kısa zamanda yükseltmemiz gerektiğine inanıyorum. İki ülkenin sahip olduğu yüksek potansiyeli kullanarak bu hedefi gerçekleştirmek sorumluluğu liderlerimizin de desteğiyle bizlere düşüyor. Bu noktada, ülkemizin güçlü ve kabiliyetli iş gücünü de göz önünde bulundurarak, Japon iş dünyasını Türkiye'ye daha çok yatırım yapmaya davet ediyorum. Türkiye'nin sahip olduğu yatırım dostu ortam, güçlü tedarik zinciri ve bulunduğu coğrafi konum, ülkemizde faaliyet gösteren Japon firmalara sayısız avantaj sağlıyor. Türkiye'ye AR-GE ve üretim yatırımı yapacak tüm işletmeler Avrupa Birliği'ne, Orta Doğu'ya, Orta Asya'ya ve Afrika'ya erişebiliyor”

D S C07783

Japonya İhracat ve Yatırım Sigortası Kurumu (NEXI) Başkanı Atsuo Kuroda, bu yıl Türk-Japon ilişkilerinin 100. yıl dönümü olduğunu belirterek, "Ancak bundan çok daha önce Japon-Türk halkları arasında uzun bir geçmiş vardı. Asya'nın batı ve doğu kutuplarında yer alan her iki ülke de zengin ve eşsiz kültürleri besleyerek dünya medeniyeti üzerinde büyük etki bırakmıştır” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından NEXI destekleriyle Türk Eximbank - Nippon Export and Investment Insurance (NEXI) - SMBC ve NEXI destekleriyle Çalık Enerji - Deutsche Bank arasında da iki işbirliği anlaşması imzalandı.

D S C07842