Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 9 Mayıs'ta resmi bir davetle ABD'ye gidecek. Bu ziyaret kapsamında Erdoğan, ilk kez Beyaz Saray'da ABD Başkanı Joe Biden ile bir araya gelecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ilk kez ABD Başkanı Joe Biden'in resmi davetiyle Washington'a gidiyor. 9 Mayıs'ta planlanan ziyarette iki lider, Beyaz Saray'da bir araya gelecek. Gündemde önemli konular bulunuyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Biden, daha önce uluslararası zirvelerde bir araya gelmişlerdi, son olarak geçen Temmuz ayında Litvanya'da NATO zirvesinde buluşmuşlardı. İki lider bu kez ilk defa Oval Ofis'te görüşecekler. Türkiye'nin İsveç'in NATO üyeliğine onay vermesinin ardından, iki ülke arasındaki ilişkilerin ivme kazandığı belirtiliyor. MİT Başkanı İbrahim Kalın ve Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'ın ABD'ye giderek önemli görüşmeler gerçekleştirdiği bildiriliyor. Şimdi ise liderlerin buluşması önem taşıyor.

Görüşmede hangi konular ele alınacak?

Bakan Mehmet Şimşek ve Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan ABD'ye gidecek! Bakan Mehmet Şimşek ve Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan ABD'ye gidecek!

Cumhurbaşkanı, Gazze'ye yönelik İsrail saldırılarının kalıcı olarak sona ermesi gerektiği mesajını ve iki devletli çözüm şartını Biden'a bir kez daha iletecek. Ayrıca F-16 tedarik ve modernizasyon sürecinin hızlandırılması da ele alınacak.

Suriye'nin kuzeyinde terörle mücadele ve ABD'nin YPG'ye olan desteğinden duyulan rahatsızlık da görüşülecek konular arasında olacak.