Kruvaziyer turizminin Türkiye ekonomisine can suyu olacağını vurgulayan Camelot Maritime Yönetim Kurulu Başkanı Emrah Yılmaz Çavuşoğlu, 2024 yılının kruvaziyer turizminde rekorlara sahne olacağını belirtti. Ocak ve şubat aylarında Türkiye'ye gelen 23 kruvaziyer gemisiyle toplam 24,881 yolcunun rekor kırdığını açıkladı.

Kruvaziyer turizminin dünya çapında etkisinin arttığına dikkat çeken Çavuşoğlu, pandemi sonrası bu turizm türüne olan talebin arttığını ve Türkiye'nin bu alandaki güvenilirliğinin tercih edilme sebebi olduğunu belirtti. Türkiye'nin kruvaziyer turizmindeki başarısının 2024'te yeni rekorlara gebe olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, geçmiş yıllara göre 2023'ün son çeyreğinde yüzde 20'lik bir rezervasyon artışı olduğunu aktardı.

Anadolu Grubu İcra Başkanlığına Burak Başarır getirildi Anadolu Grubu İcra Başkanlığına Burak Başarır getirildi

Türkiye'nin kruvaziyer turizminde 2023 yılında 1.5 milyon kruvaziyer yolcu sayısını aştığını ve bu alanda bir rekor kırdığını belirten Çavuşoğlu, 2024'ün kruvaziyer turizminin "altın yılı" olacağını ifade etti. Camelot Maritime Genel Müdürü Gürbüz Can ise yeni sezonun başlamasıyla ilgili olarak, Astoria Grande gemisinin İstanbul, Kuşadası, Alexandria/Mısır, İzmir limanlarını ziyaret edeceğini ve doluluk oranlarının memnun edici olduğunu belirtti.

Türkiye'nin kruvaziyer turizmindeki potansiyeline vurgu yapan Çavuşoğlu, Bakanlığın verilerine göre, 2024'ün ilk iki ayında toplam yolcu sayısının 24,881'e ulaştığını ve bu sayının 2011 yılından bu yana en yüksek seviyede olduğunu açıkladı. Türkiye'nin kruvaziyer turizmindeki başarısını daha da artırmak için çalışmaların devam edeceğini belirten Çavuşoğlu, ülkenin bu alandaki liderliğini sürdürme kararlılığını vurguladı.