4-7 Temmuz 2024 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi'nde gerçekleşen Blockchain Expo World, Türkiye Cumhuriyeti tarafından tanınan ilk ve tek blockchain fuarı olma özelliği ile kapılarını açtı. Düzenlenen fuara katılım sağlayarak açıklamalarda bulunan Batman Üniversitesi Rektörü İdris Demir, fuarın İstanbul'da gerçekleşiyor olmasının şehrin dünya merkezi olduğunun bir göstergesi olduğunu ifade etti.

700'den fazla katılımcı şirket ve 100,000'den fazla ziyaretçinin beklediği bu büyük ölçekli etkinlik, 40'tan fazla ülkeden sektör profesyonellerini bir araya getiren Blockchain Expo World fuarı, 150'den fazla sponsorun desteği ile İstanbul Fuar Merkezi'nde düzenleniyor. Fuar 7 Temmuz tarihine kadar 60'dan fazla konuşmacıya, 31 blockchain kulübüne, 20 sivil toplum kuruluşuna ve 50'den fazla üniversiteye ev sahipliği yapacak.

Gerçekleşen fuarın açılışına katılım sağlayan Batman Üniversitesi Rektörü İdris Demir, Türkiye'de ilk kez düzenlenen bu fuarın kripto sektörü açısından önemli olduğunu dile getirdi. Fuarın aynı zamanda İstanbul'da gerçekleşiyor olmasının şehrin dünya merkezi olduğunun bir göstergesi olduğunu belirten Demir, "İstanbul'da gerçekleşen bu etkinlik, şehrin dünya merkezi olduğunun bir göstergesi. Türkiye'de ilk kez düzenlenen bu fuar, sektör temsilcileri, kamu yetkilileri ve üniversiteleri bir araya getirdi. Dünya, dijital teknolojilere doğru ilerliyor. Blockchain, metaverse ve siber güvenlik gibi dijital teknolojiler, önümüzdeki yüzyılın geleceğini şekillendirecek. Düzenlenen fuar, sağlık sektöründen finans sektörüne, tapu uygulamalarından bilgi güvenliğine kadar her alanda kendini gösterecek. Bilgi güvenliğinin sağlanması, büyük bir önem taşıyor. Bu anlamda, üniversite ve lise öğrencilerinden profesyonellere kadar, dijital teknolojilere ilgi duyan herkese geleceğin dünyasının kapılarını açan önemli bir etkinlik düzenleniyor. Beş gün sürecek olan bu etkinlikten birçok kişinin faydalanacağını düşünüyorum" dedi.

Kriptonun artık hayatın bir gerçeği olduğunu ifade eden İdris Demir, "Yakın zamanda yasal düzenleme çalışmaları da yapılmakta, bu da hayatın bir gerçeği. Endüstri temsilcileri, kamu yetkilileri ve kullanıcıları bir araya getiren bu etkinlikte, etkileşimden doğan sinerji ile çalışmaların daha da ileriye gideceğine inanıyorum" ifadelerini kullandı.

Türk Ticaret Fuarı Organizatörü Aliyeva, ''Türk Devletleri 178 milyonluk nüfusa ve 1.9 trilyonluk ekonomiye sahip'' Türk Ticaret Fuarı Organizatörü Aliyeva, ''Türk Devletleri 178 milyonluk nüfusa ve 1.9 trilyonluk ekonomiye sahip''

Düzenlene fuar 7 Temmuz tarihine kadar kripto ilgililerini İstanbul Fuar Merkezi'nde ağırlamaya devam edecek.

Editör: Eslem Nur KARAMAN