Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Kayseri'de Kocasinan Tarıma Dayalı Organize Sanayi Bölgesi'nin kurulacağını duyurdu. Bakan Özhaseki, Kayseri Ticaret Borsası'nda düzenlenen tanıtım toplantısında, 1 milyon 237 bin metrekarelik alanda sera yöntemiyle tarımsal üretim yapılacağını belirtti. Bu bölgenin modern tarım teknikleriyle donatılacağını ve her türlü hava koşulunda üretimin devam edeceğini vurguladı.

Cari işlemler hesabı mayısta 1 milyar 235 milyon dolar açık verdi Cari işlemler hesabı mayısta 1 milyar 235 milyon dolar açık verdi

Bakan Özhaseki ayrıca, Türkiye'nin tarıma uygun topraklara sahip olduğunu ve tarım sektörünün ülke ekonomisinde önemli bir payı olduğunu ifade etti. Son yıllarda tarımsal faaliyetlerin değerinin 1 trilyon 624 milyar liraya ulaştığını belirterek, tarımın GSYİH'deki payının yaklaşık yüzde 7 olduğunu dile getirdi.

Kocasinan Tarıma Dayalı Organize Sanayi Bölgesi'nin Kayseri ekonomisine yıllık 1 milyar lira katkı sağlayacağını söyleyen Bakan Özhaseki, bölgenin Akdeniz'e yakınlığı sayesinde meyve ve sebzelerin maliyetlerini düşüreceğini ve yıllık 10 bin ton olan üretim miktarını 35 bin tona çıkaracağını belirtti.

Bakan, yeni organize sanayi bölgesinde yüzde 75'i kadın olmak üzere 1500 kişinin istihdam edileceğini ve enerji ihtiyacının jeotermal ve güneş enerji santralleriyle karşılanacağını dile getirdi. Ayrıca, Avrupa Yeşil Mutabakatı sürecine uygun üretim yapılacağını ve karbon emisyonlarının azaltılmasının önemine vurgu yaptı.

Editör: Sude Yılmaz