Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Türk gençliğinin TEKNOFEST kuşağında kendini kanıtladığını ifade etti. Savunma sanayisinde ve havacılıkta Türk gençliğinin dünyaya parmak ısırtan başarı hikayelerine sahip olduğunu belirtti.

İran'ın İsrail'e karşı gerçekleştirdiği saldırı varlık fiyatlarında artan oynaklığa neden oldu! İran'ın İsrail'e karşı gerçekleştirdiği saldırı varlık fiyatlarında artan oynaklığa neden oldu!

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Samsun Üniversitesi Ballıca Kampüsü'nde gerçekleştirilen "Gençlik Buluşması"nda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı'yı gençlerle bir araya getirmenin mutluluğunu yaşadığını belirtti.

Kacır konuşmasında, Türkiye'nin gençlerinin katkılarıyla gerçekleştirilen projelere vurgu yaparak, "Bütün projeleri genç insanların sayesinde hayata geçirdiklerine işaret eden Kacır, "Önce BİLSAT görüntüleme uydusunda ortak üretim faaliyetlerine girdik. Sonra RASAT görüntüleme uydusunu yerli olarak ürettik. Sonra GÖKTÜRK görüntüleme uydusunu yerli olarak ürettik. Nihayetinde 600 kilometrede metre altı çözünürlükle görüntü almamızı sağlayan milli görüntüleme uydumuz İMECE'yi Cumhuriyet'imizin 100. yılında 2023'te uzaya gönderdik. Bu, Türkiye için muazzam bir kabiliyet ama durmuyoruz. Önümüzde yeni hedefler var. İnşallah 8 Temmuz 2024 haftası Türkiye, geliştirdiği ilk milli haberleşme uygusu TÜRKSAT 6A'yı uzaya gönderecek ve böylelikle dünyada bunu başarabilen 11 ülkeden biri olacağız." ifadelerini kullandı. Ayrıca, Ay Projesi gibi hedeflerin gerçekleştirileceğini ve Türkiye'nin hibrit roket motoru teknolojisinde dünyanın en ileri düzeyde çalışan ülkelerinden biri olduğunu vurguladı. Kacır, Türkiye'nin uzay teknolojisindeki gelişmelerle dünya uzay ekonomisinden pay almayı hedeflediğini belirtti.

Bakan Kacır, teknolojinin yenilikçi gücünü vurgulayarak, dünya genelinde gençlerin kurduğu girişimlerin ve teknoloji takımlarının başarılarına dikkat çekti. Türk gençliğinin TEKNOFEST kuşağında kendini kanıtladığını ifade ederek, savunma sanayisi ve havacılık gibi alanlarda Türk gençliğinin dünyaya parmak ısırtan başarı hikayelerine sahip olduğunu söyledi.

Programa Samsun Valisi Orhan Tavlı, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, AK Parti Samsun Milletvekili Orhan Kırcalı, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal, Samsun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Aydın, Samsun Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Sabri Kılıç, AK Parti İl Başkanı Mehmet Köse, MHP İl Başkanı Burhan Mucur, AK Parti Samsun Büyükşehir Belediye Başkan adayı Halit Doğan ile akademisyenler ve öğrenciler de katıldı.