Almanya Merkez Bankası (Bundesbank), Alman ekonomisinin ilk çeyrekte resesyona girebileceğini duyurdu. Ülkedeki sanayi ürünlerine olan talebin hem içeriden hem de dışarıdan azalmasıyla ilgili endişeler dile getirildi. Bundesbank'ın mart ayı ekonomik raporuna göre, Alman ekonomisi çeşitli olumsuz etkilere maruz kalıyor.

ABD'li bankalar, ilk çeyrek finansal sonuçlarını açıklıyor ABD'li bankalar, ilk çeyrek finansal sonuçlarını açıklıyor

Raporda, Alman sanayi ürünlerine yönelik talebin düşmeye devam etmesinin yanı sıra artan finansman maliyetlerinin iç talebi baskıladığı belirtildi. Ayrıca, enerji dönüşümü ve iklim politikalarının geleceği konusundaki belirsizliklerin ekonomiyi olumsuz etkilediği ifade edildi.

Bununla birlikte, şirketlerin bürokrasi ve düzenlemelerden kaynaklanan yüklerin artması nedeniyle ekonomi politikalarını daha fazla engel olarak görmesi de raporda vurgulandı.

Raporda Alman ekonomisinin toparlanmasının geciktiği ve 2024'ün ilk çeyreğinde reel gayrisafi yurt içi hasılanın yeniden bir miktar düşmesinin beklendiği belirtildi.

Geçen yılın son çeyreğinde zayıf tüketici güveni ve yüksek faiz oranları nedeniyle Alman ekonomisinin %0,3 daraldığı hatırlatıldı.

Bundesbank'ın beklentileri doğrultusunda Alman ekonomisinin bu yılın ilk çeyreğinde daralması halinde, ülke art arda iki çeyrek daralma yaşayarak teknik anlamda resesyona girmiş olacak.