Yılın ilk çeyreğinde ağır ticari araç sektöründe pazar daralmasına rağmen, 2024'te ilerleyen dönemlerde hareketlilik bekleniyor.

Ağır Ticari Araçlar Derneği (TAİD) Başkanı Burak Hoşgören, dernek üyelerinin katılımıyla düzenlenen toplantıda 2024'ün ilk çeyreğini değerlendirdi. Yılın ilk çeyreğinde ağır ticari araç pazarının bir önceki yıla göre yüzde 3 oranında daraldığını belirten Hoşgören, satışı gerçekleştirilen toplam araç sayısının 10 bin 121 olduğunu ve ilerleyen çeyreklerde bir ivme artışı beklediklerini dile getirdi. TAİD üyelerinin faaliyetleri hakkında bilgi veren Hoşgören, sektörün 2023 ihracat tutarının 30 milyar dolar düzeyinde gerçekleştiğini ifade etti.

Kurullll

Sektörün stratejisini uluslararası standartlara uyum sağlamak ve sürdürülebilirlik ilkelerini benimsemek üzerine belirlediklerini vurgulayan Hoşgören, sürdürülebilirliğin sektör için bir zorunluluk olduğunu belirtti. Ayrıca, Türkiye'deki ticari araç üreticilerini aynı çatı altında buluşturarak yerel üretime ve istihdama destek olduklarını belirtti.

Reklam Kurulundan tüketiciyi aldatıcı reklam ve faaliyetlere 108 milyon TL'lik ceza Reklam Kurulundan tüketiciyi aldatıcı reklam ve faaliyetlere 108 milyon TL'lik ceza

Hoşgören'in açıklamalarına göre, TAİD'in yeni logosu sektördeki değişimi ve yenilikçi vizyonunu temsil ediyor. Yeni logo, birlik ve beraberlik, kesintisiz gelişim ve yenilikçilik üzerine kurulu bir bakış açısını yansıtıyor.

Dernek, sektörde daha güçlü bir rol oynamaya ve Türkiye ekonomisine katkıda bulunmaya devam edecek.