Türkiye’nin ilk ve tek uluslararası kültür mirası fuar ve konferansı HERITAGE İSTANBUL 2024, CoinTR ve Art Cloud ana sponsorluğu ile başladı. T.C. İstanbul Valisi Sayın Davut Gül’ün açılışını yaptığı Heritage İstanbul, TG Expo organizasyonu ile Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda fuarla paralel olarak konferans serisi, miras sohbetleri, atölye çalışmaları da  17 Mayıs akşamına kadar devam edecek.

G Nn A3N4 Wk A Ag R

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı başta olmak üzere, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü ve İ.B.B Miras, İstanbul Valiliği YİKOB, Marmara Belediyeler Birliği  gibi sektörün en önemli kamu paydaşları tarafından desteklenen ve kültürel miras bilincinin arttırılması ve korunmasını kendisine sosyal misyon edinmiş, doğrultuda ürün, hizmet ve teknolojilerin geliştirilmesini hedefleyen koruma, restorasyon, arkeoloji, müze ve kütüphanecilik teknolojileri fuarı HERITAGE İstanbul, pek çok farklı ülkelerden katılımcılara ve konuşmacılara ev sahipliği yapacak. 

İTO Başkanı Şekib Avdagiç, “Invitation Only Türkiye her sene başarısını artırıyor” İTO Başkanı Şekib Avdagiç, “Invitation Only Türkiye her sene başarısını artırıyor”

Fuarın açılışında Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı Genel Sekreteri Sultan Raev, T.C. Kütahya Valisi Musa Işın, T.C. Şişli Kaymakamı Ahmet Gazi Kaya, T.C. Çavdarhisar Kaymakamı Abdullah Gedik, T.C. Fatih Belediye Başkanı Mehmet Ergün Turan, T.C. Çavdarhisar Belediye Başkanı Halil İbrahim Topbaş ve T.C. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat yer aldı. 

“Geçmişe Gelecek Sağla” sloganı ile ilk kez 2015’te organize edilen HERITAGE İstanbul’da, konferans, miras sohbetleri bölümleri, atölye çalışmaları, b2b toplantılar ve çeşitli teknik geziler yapılırken kültürel miras endüstrisinin “duayen” isimleri, kültür mirası meraklıları ile buluşacak. Türkiye ve dünyadan arkeoloji, restorasyon, müzecilik ve kütüphanecilik alanlarında uzman kuruluşların katılımıyla kültür mirası üzerine dünyada gelişen trendler, güncel sistemler ve teknolojileri sektörle buluşturan HERITAGE İstanbul’un davetlisi olarak konferans serisinde bu yıl konuşmacılar arasında T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı “Geleceğe Miras Çalışmaları" konusunda Kültür Varlıkları ve Müzeler Gen. Müdürü Birol İnceciköz, İ.B.B. Kültür Varlıkları Dairesi’nin sunumuyla “Miras Alanlarında Mimari Tasarım ve Yeniden İşlevlendirme” ve "Tarihi Kültürel Peyzaj Yaklaşımı ile Koruma- Unesco Miras Alanı Süleymaniye" konuları, "Taş Tepeler: Büyük Dönüşümün Coğrafyası” sunumu Prof. Dr. Necmi Karul ve "Göbekli Kültürü Kazıları Uygarlığa Bakışımızda Neleri Değiştirdi?” Prof. Dr. Mehmet Özdoğan sunumları seyirci ile buluşacak.  

G Nn A3O B X Y A A Cw K

Zengin konferans programı çerçevesinde "Modern Kentsel Çevrede Kültürel Miras Nesneleri - Moskova Deneyimi"ni Leonid Kondrashev, Elena Zhuk, Elizaveta Fokina anlatırken “Dijital Dayanıklılık” konusunu Smithsonian Amerikan Kadın Tarihi Müzesi’nden Nicole Ferraiolo sunacak.  Prof. Dr. Zeynep Ahunbay “Antakya ve Çevresindeki Vakıf Eserlerinin Deprem Sonrası Onarımları” konusunu irdelerken, Bakanlıktan Bülent Gönültaş “Deprem Sonrası Ülkemizde Yürütülen Çalışmalar”ı aktaracak.  “Endüstriyel Mirasın Korunması ve Haliç Vadisi" konusunu Prof. Önder Küçükerman aktarırken, "Bellek Mimarları, Fikirler ve Teknoloji: Kalıcı Bellek Oluşturmak için Mekanları Yeniden Şekillendirmek" konusunu ana sponsor Artcloud ekibinden Fabrizio Conti, Laura Conti, Alessandro Bianchi ve Angelo Bucarelli sunacaklar. "Modern Kentsel Çevrede Kültürel Miras Nesneleri - Moskova Deneyimi"ni Leonid Kondrashev, Antonina Golubeva, Vladimir Berkovich tartışacak. 

Gerçekleşen fuar ile ilgili açıklamalarda bulunan TG Expo Genel Müdürü Cem Şenel, “Biz TG Expo olarak dünyanın bütün kıtalarında fuar gerçekleştiriyoruz. Ancak Heritage İstanbul Fuarı bizler için çok özel. Ekip olarak bu projede zevkle çalışıyoruz. Çünkü konu kültürel miras, mirasın korunması. Bilinçli her Türk vatandaşının aslında sahip çıkması gereken bir proje. 20 ülkeden 1500’ü yabancı olmak 8 bin sektör profesyonelini ağırlayacağız. Konferans kısmında ise yine kültürel mirasın korunması ve gelecek nesillere aktarılması gereken her şey son teknoloji ile ziyaretçilere aktarılıyor. Buradaki projeler çok uzun soluklu. Tüm katılımcılarımıza hayırlı ve uğurlu olmasını diliyoruz” ifadelerini kullandı.