Türkiye, altın mücevher pazar büyüklüğü açısından Hindistan, Çin, ABD ve Rusya ile birlikte dünyanın en büyük beş pazarı arasında yer alırken, üretimde ise Hindistan ve İtalya’nın ardından üçüncü sırada bulunuyor. 2023’ü 7 milyar 640 milyon 637 bin dolarlık ihracatla kapatan Türkiye Mücevher Sektörü, yurt dışı satışlarının yüzde 80’ini, yılda iki kez düzenlenen Istanbul Jewelry Show’da (IJS) gerçekleştiriyor.

Whatsapp Image 2024 03 18 At 14.55.38 (2)

Informa Markets tarafından organize edilen, Elmas Kule sponsorluğunda 55. kez kapılarını açmaya hazırlanan fuarın, sadece kıtaları değil, binlerce yıllık kadim kültürleri birleştiren ve dünya tedarik zincirinin en önemli ticaret halkalarından birisi olarak konumlanan İstanbul’da yapılması, uluslararası mücevher sektörüne eşsiz fırsatlar sunacak. 2024 yılının ilk buluşması17 – 20 Nisan tarihlerinde, İstanbul Fuar Merkezi’nde, gerçekleşecek.

Doğu Avrupa'dan Yakın Doğu'ya, Rusya'dan Kuzey Afrika'ya, BDT Ülkelerinden Orta Doğu'ya kadar mücevher dünyasının profesyonelleri, 55’inci kez İstanbul Fuar Merkezi'nde buluşacak. Türkiye Mücevher Sektörü, 2023’ü 7.5 milyar doların üzerinde  ihracat rakamıyla kapatırken, en çok yurt dışı satışlarını Birleşik Arap Emirlikleri, ABD, İsviçre, Hong Kong, Irak, Meksika, Kırgızistan, Almanya ve Libya’ya gerçekleştirdi. 2023 yılında Mart ve Ekim aylarında düzenlenen Istanbul Jewelry Show (IJS) fuarlarına en fazla yabancı ziyaretçi; ABD, Birleşik Arap Emirlikleri, Cezayir, Hindistan, Irak, İran, Lübnan, Mısır, Rusya, ve Suudi Arabistan’dan geldi. Istanbul Jewelry Show (IJS), Türkiye Mücevher Sektörü’nün en çok ihracat gerçekleştirdiği ülkelerin yanı sıra hedef pazarlardan da profesyonelleri, doğrudan ticaret için katılımcı markalarıyla buluşturmaya devam ediyor. Bu yıl ilk kez Nisan’da düzenlenecek ve Çarşamba’dan Cumartesi’ye dört gün sürecek olan fuara 140’ın üzerinde ülkeden 33 bin 500’ü aşkın ziyaretçinin gelmesi bekleniyor.

Whatsapp Image 2024 03 18 At 14.55.38 (1)

WIN EURASIA 2024, 5-8 Haziran tarihlerinde teknoloji severlerle buluşacak WIN EURASIA 2024, 5-8 Haziran tarihlerinde teknoloji severlerle buluşacak

1986 yılından beri mücevher sektörünün önemli firma, marka ve alıcılarını bir araya getiren Istanbul Jewelry Show’un (IJS), 17 – 20 Nisan tarihlerindeki 55’inci edisyonunda; altın, mücevher, pırlanta, renkli taş, değerli ve yarı-değerli taş, inci, gümüş, gümüş takı ve gümüş ev eşyası, altın montür, rafineri, saat, kalıp, vitrin dekorasyon, makine-ekipman ve yan sanayi, kasa, yazılım, lojistik ile aydınlatma gibi ürün grupları bir arada sergilenecek.