5.Parlamenterler Arası Kudüs Platformu Konferansı’nın kapanış deklarasyonu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş'un katılımıyla İstanbul'da gerçekleşti.

İstanbul'da 26-28 Nisan tarihlerinde gerçekleşen 5. Parlamenterler Arası Kudüs Platformu Konferansı'nın 27 maddelik kapanış deklarasyonu yayımlandı. Deklarasyonun birinci maddesinde İsrail işgal devletinin Gazze Şeridi'nde yürüttüğü despot soykırım savaşını güçlü bir şekilde kınama kararına yer verildi.

İran'ın İsrail'e karşı gerçekleştirdiği saldırı varlık fiyatlarında artan oynaklığa neden oldu! İran'ın İsrail'e karşı gerçekleştirdiği saldırı varlık fiyatlarında artan oynaklığa neden oldu!

Katılımcıların İsrail işgalini bölgedeki barışın önündeki en büyük engel olarak gördüğü vurgulanan deklarasyonda, siyonist ideolojinin dünya barışı için en büyük tehdit ve herhangi bir yasal ve ahlaki kanun tanımadan tüm insani değerleri ihlal eden eylemlerinin terör eylemi olarak addedildiği vurgulandı. ABD ve bazı Batılı ülkelerin işgalci varlığının, askeri ve ekonomik olarak Gazze'deki Filistinlileri öldürmeye, aç bırakmaya ve yerlerinden etmeye devam etmeleri için destekleme çabalarının kınandığı deklarasyonda, Gazze sakinlerine yeterli miktarda yiyecek, içme suyu, tıbbi yardımın sorunsuz bir şekilde ulaştırılmasına izin verilmesi istendi.

Deklarasyonda yer alan maddeler:

- Masum insanların kanını korumak ve suç ve yıkım makinesini durdurmak için bu savaşı derhal durdurmaya çağırmak.

- İşgalci devletin ve ölüm makinesinin işlediği cinayet ve soykırım politikasının, 1948 işgalinden bu yana Filistin halkına karşı sistematik olarak uygulanan resmi bir politika olduğunu vurgulamak.

- Dünyadaki en kötü işgal biçimi olan İsrail işgal devletinin uyguladığı etnik ayrım (Apartheid) uygulamalarını vurgulamak.

- Filistin direnişini ve soykırım savaşına karşı savaşan yüce kahramanları takdir etmek ve Filistin halkının işgale karşı direnişinin ilahi kanunlarda ve uluslararası yasalarda güvence altına alınan meşru bir hak olduğunu her ne pahasına olursa olsun vurgulamak.

- Filistin direnişinin, halkını ve topraklarını savunan Filistinli grupların terörizm ve DEAŞ ile nitelenmesini reddetmek. Onlar özgürlüğü, kurtuluşu ve bağımsızlığı talep etmedeki beğenilen ulusal rollerinden ötürü övgü ve saygıyı hak eden kurtuluş hareketleridir.

Aynı zamanda konferansta TBMM İdare Amiri ve AK Parti İstanbul Milletvekili Hasan Turan, Parlamenterler Arası Kudüs Platformu Türkiye Başkanlığına, AK Parti Ankara Milletvekili Asuman Erdoğan ise Parlamenterler Arası Kudüs Platformu Yönetim Kurulu üyeliğine seçildi.