Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 13 yıl aradan sonra ilk kez Irak’a resmi bir ziyaret gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Irak’a 13 yıl aradan sonra ilk kez gerçekleştirdiği ziyarette Türkiye-Irak arasında gerçekleşen temaslar sonucu Kalkınma Yolu Projesi anlaşması imzalandı.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 13 yıl aranın ardından Irak'a gerçekleştireceği tarihi ziyaret öncesi ülkenin kuzeyindeki Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) başkenti Erbil caddeleri Türk bayrakları ve Erdoğan'ın posterleriyle süslendi. Türkiye, Irak ve IKBY bayraklarının asıldığı caddelere Türkçe ve Kürtçe, "Hoş geldiniz Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan" pankartları yerleştirildi.

G Lxu Zd F Xs A E F Gbj

Cumhurbaşkanı Erdoğan program kapsamında önce Irak Cumhurbaşkanı Abdüllatif Reşid'i ile görüştü daha sonra ise Irak Başbakanı Muhammed Şiya Sudani ile temaslarda bulundu.

Amerikan Associated Press (AP) haber ajansı, gelişmeleri yakından takip ederek Erdoğan'ın uzun süredir beklenen Irak seyahatinde terör örgütü PKK ile su sorununun büyük önem taşıdığını belirtti. Ajans, Irak'ın kuzeyinden Türkiye'ye bir yılın aşkın süredir askıya alınan petrol ve doğalgaz ihracatının da öne çıktığını yazdı. Bağdat yönetiminin geçmişte Türkiye'nin sınır ötesi operasyonlarından şikayetçi olduğunu hatırlatan AP, mevcut tabloda ise Irak'ın Ankara'nın bakış açısına daha fazla yaklaşıyor gibi göründüğünü bildirdi.

G Lxu Yuz Xk A I Y B G

Cumhurbaşkanı Erdoğan, gerçekleşen görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yapılan görüşmede Türkiye-Irak ilişkilerini geniş bir yelpazede ele aldıklarını bildirdi. Erdoğan, “Güvenlik ve terörle mücadelede iş birliği en önemli gündem maddelerimizden birini oluşturdu. Irak topraklarından Türkiye’yi hedef alan terör örgütü PKK’ya ve uzantılarına karşı alabileceğimiz müşterek adımları istişare ettik. PKK’nın Irak’ta yasaklı örgüt ilan edilmesini memnuniyetle karşıladık. Resmen terör örgütü ilan edilerek Irak topraklarındaki varlığının en kısa zamanda sonlanacağına olan inancımı bu vesileyle mevkidaşlarımla paylaştım. Bu komşuluk ve kardeşlik hukukumuzun da gereğidir” dedi.

Ali Yerlikaya'dan 1 Mayıs açıklaması: Taksim'de gösteriye izin verilecek mi? Ali Yerlikaya'dan 1 Mayıs açıklaması: Taksim'de gösteriye izin verilecek mi?

G Lxu Z Fr W U A Abe C H

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye ve Irak arasındaki ticarette Kalkınma Yolu projesinin hayati öneme sahip olduğuna dikkat çekerek, “Irak önde gelen ticaret ortaklarımızdandır. Geçtiğimiz yıl 20 milyar dolar seviyesinde seyreden ticaret hacmimizi daha üst seviyelere taşımak istiyoruz. Sayın Başbakanla bu çerçevede atılacak adımları ele aldık. Ticaretimizin önündeki suni engellerin ortadan kaldırılması noktasında yapılabilecekleri değerlendirdik. Kalkınma Yolu projesinin bu hedef bakımından hayati önemine değindik. Başta Irak olmak üzere tüm bölgemizin istikrarına ve refahına büyük katkı sunacak bu stratejik planlamaya dair kararlılığımızı imzaladığımız mutabakat muhtırasıyla perçinlemiş olduk” ifadelerini kullandı.