İmalat sektörünü, Endüstri 4.0 ve 5G teknolojileriyle tanıştırma konusunda öncü ve Türkiye’nin otomasyonda gelecek vizyonunu şekillendiren WIN EURASIA, Endüstri 5.0, Yapay Genel Zekâ (AGI) ve 5G’nin devrim niteliğindeki birleşimini ilk defa canlı göstermeye hazırlanıyor. 

Otomasyonun geleceği olarak görülen Yapay Genel Zekânın (AGI), 2030 yılına kadar oluşturacağı küresel ekonomi boyutunun 15,7 trilyon dolar olacağı öngörülüyor. 5G teknolojisinin ise ticarileştikten sonra önümüzdeki 5 yıl içinde Türkiye’ye 10 milyar dolar katma değer kazandıracağı tahmin ediliyor.  5G, Endüstri 5.0 ve Yapay Genel Zekânın yarattığı ekonomiden Türkiye’nin de pay almasını sağlama misyonu ile hareket eden Hannover Fairs Turkey, WIN EURASIA Fuarı ile yapay zekâ ile 5G teknolojisindeki gelişmeleri endüstri ile bir araya getiriyor. 

Automechanika Istanbul 2024 Otomotiv satış sonrası endüstrisinin bölgedeki en büyük buluşması başladı Automechanika Istanbul 2024 Otomotiv satış sonrası endüstrisinin bölgedeki en büyük buluşması başladı

Wıneurasıa

WIN EURASIA fuarında yer alacak 5G Arena basın lansmanı, Türk Telekom’un ev sahipliğinde, Hannover Fairs Turkey ve Nokia Türkiye ile sektörün önemli firma yöneticilerinin de katılımıyla Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleşti.  Farklı endüstrilerin dönüşümüne katkı sağlayacak 5G kullanım senaryolarının tanıtıldığı basın lansmanında, Hannover Fairs Turkey, Nokia Türkiye ve Türk Telekom iş birliği kapsamında imalat sanayi için Türkiye 5G ekosistemine katma değer kazandıracak yapay zekâ uygulamaları da tanıtıldı. 

Yapay zekâ destekli geleceğin fabrikaları WIN EURASIA’da tanıtılacak

Toplantıda WIN EURASIA fuarının Türk otomasyon sektörüne katkıları hakkında konuşan Hannover Fairs Turkey Genel Müdür Yardımcısı Belkıs Ertaşkın, “WIN EURASIA olarak 30 yıldır Türkiye’de güncel teknolojileri imalat sektörü ile buluşturuyoruz. Son üç yıldır da gerçekleştirdiğimiz iş birlikleri sayesinde Türk endüstrisini WIN EURASIA fuarları kapsamında 5G teknolojisiyle yakından tanıştırıyoruz. WIN EURASIA 5G Arena’da bu yıl da “WIN EURASIA’da yine bir ilki yaşatacağız. Geleceğin teknolojilerinin bugünden tanıtıldığı 5G Arenamızda bu yıl 40 markanın bir araya gelerek 400 metrekare alanda inşa ettiği ve 30 farklı 5G kullanım senaryosunun Türkiye'de ilk defa eş zamanlı entegre bir şekilde çalışacağı demo fabrikası kurulacak. Bu sayede ziyaretçilerimize Endüstri 5.0 ve Yapay Genel Zekâ (AGI) ve 5G’nin devrim niteliğindeki birleşimini ilk defa canlı gösterim imkânı sunacağız. İlk defa WIN EURASIA 5G Arena’da gösterilecek AGI, karanlık fabrikaların geleceğine ve üretimdeki verimliliğe odaklanacak. Bu gösterim imalat endüstrisinde yaratılacak katma değer ile Türk sanayisinde 5G’nin nasıl ticarileşeceğine örnek teşkil edecek. Yakından takip ettiğimiz hepimizin önünde yeni ufuklar açan çok büyük bir pazardan ve teknolojik dönüşümden bahsediyoruz.” dedi. 

Hannoverrr

Ertaşkın, katılımcıları geleceğin teknolojilerini deneyimlemek üzere imalat sanayinin bölgedeki en büyük buluşması WIN EURASIA’da yeniden buluşmaya davet etti.

Türk Telekom Pazarlama ve Müşteri Deneyimi Genel Müdür Yardımcısı Zeynep Özden, “Türkiye’nin 5G’ye en hazır operatörü Türk Telekom olarak yenilikçi teknolojiler konusundaki çalışmalarımız ve gerçekleştirdiğimiz ilklerle dünyada ve ülkemizde 5G yol haritasının çizilmesinde aktif rol üstleniyoruz. 5G teknolojisinin özellikle işletmelerin iş yapış şekline katacağı değerin bilinciyle birçok yerli firma ile iş birlikleri gerçekleştiriyor, yerli teknoloji girişimlerini destekliyoruz. 5G için gerekli olan teknolojide dışa bağımlılığı azaltacak her tür çalışmayı milli görev olarak görüyoruz. Spor, sağlık, tarım gibi birçok farklı sektörde hayata geçirdiğimiz 5G projelerimiz ile ülkemizi geleceğe taşıyan pek çok çalışmanın öncüsüyüz. Gerçekleştirdiğimiz ilkler ve sürdürdüğümüz çalışmalarımızla akıllı bağlantı çağının temel direği olacak 5G’ye, en hazır operatörüz” dedi. 

Toplantıda 5G Arena’da sergilenecek yapay zekâ ve 5G uygulamaları konusuna değinen Nokia Türkiye Ülke Müdürü Erensoy Bilgin, şunları söyledi, “Bu yıl WIN EURASIA'da üçüncü kez teknoloji ortağı olarak yer almaktan gurur duyuyoruz. Türkiye'deki stratejik müşterimiz Türk Telekom ile etkileyici bir etkinlik olan 5G Arena'da en iyi sınıf Nokia Dijital Otomasyon Bulutu (DAC) ile endüstriyel 5G kullanım senaryolarını hayata geçirmek için 5G kapsama alanı sağlıyoruz. Türkiye'deki endüstriyel üretim ve otomasyon sektörleri heyecan verici bir hızla gelişiyor ve Türk işletmelerine dijital dönüşüm yolculuklarında destek olmaya kararlıyız. Nokia'nın eşi benzeri olmayan küresel deneyimiyle, özel kablosuz alandaki 730'dan fazla müşterimize destek olmaya hazırız. Türkiye'deki endüstrilere yeni gelir kaynakları açma, operasyonel KPI'larını iyileştirme ve operasyonel ortamlarında daha yüksek standartlar arama konusunda destek olmaya hazırız.”

5G'li drone entegrasyonundan servis robotlarına kadar yenilikler fuarda tanıtılacak

5-8 Haziran tarihlerinde WIN EURASIA 5G Arena’da Türk Telekom ve Nokia Türkiye teknoloji çözüm ortaklığı sayesinde; 5G'li drone entegrasyonundan akıllı robot köpeğe, GPT 4'ten servis robotlarına, Metaverse'ten dijital ikiz dünyasına kadar pek çok yenilik ziyaretçilere sunulacak. Robot endüstrisindeki güncel gelişmelerin sergileneceği 5G Arena’da, kablosuz bağlantı teknoloji 5G ile Yapay Genel Zekâ ve Endüstri 5.0 vizyonu, insan/makine arasındaki bağ detaylı bir şekilde katılımcılara aktarılacak.

Yapay Genel Zekâ ilk defa WIN EURASIA’da canlı gösterilecek

WIN EURASIA 5G Arena teknoloji çözüm ortağı Türk Telekom ve Nokia Türkiye iş birliği ile İstanbul Fuar Merkezi’ne kurulacak Stand Alone (SA) 5G altyapısı ile merkeziyetsiz otomasyon yaklaşımıyla, farklı lokasyonlarda bulunan operasyon süreçleri, gerçek zamanlı 5G üzerinden takip edilecek ve 5G Arena’ya inşa edilecek özel demo fabrikayı yapay genel zekâ kontrol edecek. WIN EURASIA 5G Arena teknoloji çözüm ortağı Türk Telekom, aynı zamanda katılımcı firmaların fuarda sergileyecekleri çalışmalar için 5G altyapısı sağlayacak.  5-8 Haziran 2024 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde 30’uncu kez imalat sanayisini aynı çatı altında buluşturacak WIN EURASIA – World of Industry Fuarı’na  https://platform.win-eurasia.com/register/tr?tag=H2_feature_area linki üzerinden ücretsiz kayıt oluşturulabilecek.