Türk devletlerinin iş insanlarının tek çatı altında toplanmasıyla önemli bir sinerji yaratmak ve uluslararası ortaklarla ticaret köprüleri kurmak amacıyla, ROK Danışmanlık ve Fuarcılık tarafından düzenlenen ve 8 ülkenin devlet kurumlarınca desteklenen Türk Ticaret Fuarı'nın basın lansmanı gerçekleşti. UTIC Uluslararası Türk İş Cemiyeti Başkanı Gökhan Türkeş Öngel Fuar Dergisi mikrofonlarımıza değerlendirmelerde bulundu.

Öngel, ''300 milyonluk devasa bir insan kaynağı ve dünyanın en büyük doğal kaynaklarına sahip bir coğrafyada insanları bir araya getirerek iktisadi birlik üzerinde bir yapı inşa etmeye çalışıyorlar. Bu çok önemli bir hamledir. Avrupa Birliği gibi bir çalışma var önümüzde. İnşallah Avrupa Birliği'ni daha başarılı bir şekilde ve onlardan bir adım öteye taşıyarak bu iktisadi birliği başaracağız. Çünkü dünya tarihi oldu olalı, dünya tarihi iktisadi birlik üzerine ve iktisadi başarı üzerine inşa edilir. Tarihi coğrafyaya baktığınız zaman hep tüm savaşlar dahi iktisat nedeniyle başlamıştır. Yani daha fazlayı ele geçirme, daha fazlayı elde etme. Türk dünyası böyle bir potansiyele sahip, bu potansiyeli de inşallah özellikle STK'lar gerekli kararları alıyor ama STK'ların başarılı çalışmalarıyla inşallah biz bu işi başaracağız.'' şeklinde konuştu. 

300’e yakın Türk şirketi dünyanın en büyük gıda fuarı SIAL Paris’e hazırlanıyor 300’e yakın Türk şirketi dünyanın en büyük gıda fuarı SIAL Paris’e hazırlanıyor

Türk devletleri ve Türk toplulukları arasında ticareti geliştirmeyi umduklarını belirten Başkan, ''Birimizde tecrübe var, birimizde insan kaynakları var, birimizde coğrafi büyüklük var. Dolayısıyla bu tür argümanları bir araya getirdiğimiz zaman bence muhteşem, muazzam bir sonuç alacak. Dolayısıyla buraya katıldığım için çok mutluyum.''  ifadelerini kullandı.

Editör: Sude Yılmaz