Uluslararası Ayakkabı Yan Sanayi Fuarı AYSAF, 1-4 Mayıs 2024 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde sektörün liderlerini ağırlayacak.

Uluslararası Ayakkabı Yan Sanayi Fuarı AYSAF, sektörün çatı kuruluşu Ayakkabı Yan Sanayicileri Derneği AYSAD ve Artkim Fuarcılık iş birliği ile dünyanın dört bir yanından gelen; ayakkabı yan sanayi malzemeleri, deri, suni deri, tekstil, taban, ökçe, aksesuar, makine, kimyasal ve kalıp üreticilerini bir araya getirmeye hazırlanıyor. Sektöründe, Avrasya’nın 1., Avrupa’nın ise 2. en büyük fuarı olan AYSAF’a 350’yi aşkın firma katılıyor. 68 ülkeden ziyaretçinin de beklendiği fuarı toplam da 15.000 kişinin ziyaret etmesi bekleniyor.

Sektörün güncel olarak yaşadığı zorluklar hakkında açıklamalarda bulunan AYSAD Yönetim Kurulu Başkanı Sait Salıcı, “Avrupa’da fayda maliyet oranı sebebi ile fuarların katılımcı talepleri de ziyaretçi sayıları da azalıyor. Fuarlar şampiyonlar ligi gibidir. Fuar varsa markaların katılması gerekir. Fuarlar, sektörü bir arada tutar. Sanayi devriminden bu yana sanayiciler ilk kez bu kadar zor günlerden geçiriyor. Maliyetler yüksek, üretmek ve satmak zor. Birlik olmalı, birlikte hareket etmeliyiz. Hem ayakkabı hem de ayakkabı yan sanayi olarak gidecek daha çok yolumuz var. Fuarların ve birebir görüşmelerin ivmemizi artıracağına inanıyoruz. Hedefimiz, durağan geçen bu dönemde sektörü dönüştürmek, ayakta tutmak ve geleceğe kuvvetli hazırlamak” ifadelerini kullandı.

ATO Başkanı Gürsel Baran, "Dünya modasında söz sahibi olacak birikime sahibiz" ATO Başkanı Gürsel Baran, "Dünya modasında söz sahibi olacak birikime sahibiz"

Fuarın organizatörlüğünü üstlenen ARTKİM Fuarcılık Kurucu CEO’su Cengiz Yaman, düzenlenecek olan fuara katılım sağlayacak olan yabancı marka katılımcı sayısının 35’i geçtiğini açıkladı. Yaman, ‘’Yurt dışında yaptığımız yerinde bire bir çalışmalar ile yine gerek yabancı markaların gerekse de ziyaretçilerin fuara katılımını organize ettik. Yabancı marka katılımcı sayımız şimdiden 35’i geçti. Ziyaretçi olarak baktığımızda ise aldığımız yoğun geri dönüşler doğrultusunda Ortadoğu, Kuzey Afrika, Türki Cumhuriyetler, Rusya, Doğu Avrupa ve Balkanlardan yaklaşık 15.000 kişinin fuarımızı ziyaret etmesini bekliyoruz’’ dedi.

Editör: Eslem Nur KARAMAN