Halka arz olmaya hazırlanan Üçay Mühendislik, 2025 ve 2026 yılları arasında E-mobilite alanında faaliyet gösteren Elaris markasıyla 1100 şarj istasyonuna erişmeyi planlarken, Türkiye’deki bireysel şarj istasyonlarında ise her 10 istasyonun 1’inde Üçay ürünlerinin var olacağını vurguluyor.

E-Mobilite sektörüne öncülük eden firmalar arasında yer alan Üçay Mühendislik, pazardaki talebi karşılamak ve kusursuz müşteri deneyimi sunmak amacıyla yatırımlarına ara vermeden devam edeceğini açıkladı. Kısa süre içerisinde halka arz olmaya hazırlanan şirket, 2025 ve 2026 yılları arasında Elaris markasıyla Türkiye’nin farklı il ve ilçelerinde 100 adet DC ve 1000 adet AC istasyon kurarak elektrikli araç sahiplerine şarj hizmeti vermeyi hedefliyor. 

Pazar payını yüzde 10 seviyelerine çıkarmayı hedefliyor

Halka arz gelirlerinin yarısını yeni yatırımlar için kullanacaklarını belirten Üçay Mühendislik CEO’su Turan ŞAKACI, “Türkiye’nin dört bir yanına kurulumunu gerçekleştireceğimiz şarj istasyonlarımızla Üçay Mühendislik ’in E-Mobilite yatırımlarına hız vermeyi planlıyoruz. Ayrıca 2026 yılına kadar bireysel şarj istasyonlarında da satış rakamlarımızı artırarak piyasadaki cihazlanmanın yüzde 10’una sahip olmayı hedefliyoruz. 

“Elektrikli otomobillere olan talep, e-mobilite sektörüne ivme kazandırdı”

Elektrikli araçlara olan talebin araç şarj istasyonlarına duyulan ihtiyacı artırdığını belirten Turan ŞAKACIOtomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği’nin (ODMD) raporuna göre, 2024 yılı Ocak-Mayıs döneminde 31 bin 70 elektrikli otomobil satıldı. Satışlar geçen yılın aynı 

dönemine göre yüzde 300 arttı. Elektrikli otomobillere olan talep, e-mobilite sektörüne ivme kazandırdı. Üçay Mühendislik olarak biz de pazarın talepleri doğrultusunda yatırımlarımıza yön vererek elektrikli araç pazarındaki gelişime uygun stratejilerle e-mobilite alanında büyümeyi hedefliyoruz.” dedi. 

İGA İstanbul Havalimanında Hava Trafik Kontrol Kule’si beyaz ve al renge boyanacak İGA İstanbul Havalimanında Hava Trafik Kontrol Kule’si beyaz ve al renge boyanacak

ÜÇAY GRUP Hakkında

Mühendisliği, kurum kültürünün merkezinde konumlandırarak, çevreye duyarlı sistemler oluşturmak amacıyla 2000 yılında İstanbul’da kurulan Üçay Grup, bugün bünyesinde; Üçay Mühendislik, Üçay İnşaat, Isomer, Evjet şirketlerini ve EVREKAA Ar-Ge Merkezi’ni barındıran bir grup şirketidir. Üçay Grup; İklimlendirme, enerji, E-Mobilite (Elaris markası ile), elektrik, mekanik ve teknoloji alanında müşterilerine kaliteli ürün ve hizmetler sunmaktadır.

Editör: Sude Yılmaz