Türk tekstil ihracatının %70,4'ü İstanbul, Gaziantep ve Bursa illeri tarafından gerçekleştirildi.

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) verilerine göre, tekstil üreticileri 183 ülke ve serbest bölgeye toplamda 2 milyar 414 milyon 399 bin dolar değerinde ürün ihraç etti.

Bu ihracatın en büyük kısmı, 938 milyon 524 bin dolarlık değeriyle Avrupa Birliği ülkelerine yapıldı. Ülke bazında en fazla ihracat ise 204 milyon 503 bin dolarla İtalya'ya gerçekleştirildi.

Ticaret Bakanı Ömer Bolat'tan Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısı sonrası değerlendirme Ticaret Bakanı Ömer Bolat'tan Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısı sonrası değerlendirme

Tekstil ve ham madde ihracatının yüzde 70,4'ü İstanbul, Gaziantep ve Bursa'dan yapıldı. İstanbul, 996 milyon 229 bin dolarlık ihracatıyla listenin başında yer alırken, Gaziantep ve Bursa da sırasıyla 373 milyon 457 bin dolar ve 328 milyon 287 bin dolarlık ihracatlarıyla önemli paylar üstlendi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Tekstil ve Hammaddeleri Sektör Kurulu Başkanı Ahmet Fikret Kileci, sektörün ülke ekonomisine sağladığı önemi vurgulayarak, tekstil sektörünün sürekli büyüdüğünü ve geliştiğini belirtti. Yeşil ve dijital dönüşüme önem vererek, sektörün sürdürülebilirlik ve çevresel konular üzerine odaklandığını dile getirdi. İstanbul, Gaziantep ve Bursa'nın tekstil ihracatındaki rolüne de değinen Kileci, bu illerin sektörde önemli merkezler olduğunu ifade etti.