Boğaziçi Zirvesi 15. yılında geleceğe köprüler kuruyor Boğaziçi Zirvesi 15. yılında geleceğe köprüler kuruyor

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Paris'te gerçekleştirilen Dünya Konseyi toplantısında Milletlerarası Ticaret Odası (ICC) ile iş dünyasına yönelik önemli işbirliklerine imza attı. TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve ICC Genel Sekreteri John Denton arasında yapılan anlaşma, finansman programlarından dijital ihracata kadar geniş bir yelpazeyi kapsıyor.

5 maddelik bir eylem planını içeren anlaşma 1 yıllık bir süreci kapsıyor. Yapılan anlaşmada şu konular yer alıyor: “TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nin de desteğiyle incoterms, uluslararası ticaret finansmanı, tedarik zinciri finansmanı, yeşil pazarlama ve ICC küresel öğrenme programlarının Türk iş dünyasının hizmetine sunulması.

Sürdürülebilir ticaret ve sürdürülebilir ticaretin finansmanına ilişkin ICC Bankacılık Komisyonu ile birlikte Türkiye’de bilgilendirme toplantılarının yapılması.

ICC Girişimcilik Merkezi İstanbul Bölge Ofisi, TOBB - ICC işbirliğinde, KOBİ’lerin elektronik ihracat yeteneklerini geliştirmeye ilişkin Dijital İhracat Programı’nın (DEEP) Türkiye’de uygulanması.

ICC Genesis ve ICC Menşe Belgeleri bilgilendirme toplantılarının yapılması. Yıl boyunca ICC Tahkim, Dünya Odalar Federasyonu kapsamında ortak etkinlikler düzenlenmesi.”

Editör: Sude Yılmaz