Informa Markets tarafından düzenlenen ve dünyanın önde gelen mücevher fuarları arasında yer alan İstanbul Jewelry Show (IJS), kapılarını 55.kez açtı. Düzenlenen fuarın açılışına katılım sağlan TİM Başkanı Mustafa Gültepe, Fuar Dergisi mikrofonlarına özel açıklamalarda bulundu.

1500'den fazla firma ve markanın katılımıyla İstanbul Fuar Merkezi'nde düzenlenen fuar, mücevher koleksiyonlarını, trend tasarımlarını ve sektöre ilham olacak yenilikleri bir araya getirdi.

IFJAG Moda, Takı ve Aksesuar Fuarı, ABD'de düzenleniyor IFJAG Moda, Takı ve Aksesuar Fuarı, ABD'de düzenleniyor

Düzenlenen fuarın açılış törenine Ticaret Bakan Yardımcısı Özgür Volkan Ağar, İstanbul Valisi Davut GülTİM Başkanı Mustafa Gültepe ve birçok önemli isim katılım sağladı.

Gerçekleşen fuarın açılışında açıklamalarda bulunan TİM Başkanı Mustafa Gültepe, mücevher sektörünün en kıymetli ve katma değerli ihracat yapan sektörlerin başında geldiğini ve kilogram başına düşen ihracat değerinin 600 dolar olduğunun altını çizdi.

Gültepe, "Özellikle Birleşik Arap Emirlikleri, ABD, Hong Kong ve İsviçre gibi ülkelere mücevher ihracatı ortalama 4 bin 500 dolar. TİM olarak ortalama 1,5 dolar olan kilogram fiyatımızı 600 dolarlara çıkarma şansımız yok ama en azından diyoruz ki, '2 doların üzerine beraberce çıkarma imkanı olur'. Bunda da mücevhercilerin, sektörün çok büyük bir katkısı olacağına inanıyorum” dedi.

Açılış sonrası Fuar Dergisi mikrofonlarına konuşan TİM Başkanı Mustafa Gültepe şu ifadeleri kullandı: “Öncelikle fuarın sektöre hayırlı olmasını temennisini belirtmek istiyorum. 55'incisi düzenleniyor. Mücevher sektörü gerçekten Türkiye'nin güçlü sektörlerden bir tanesi, katma değer olarak birinci olan sektörümüz. Özellikle ilk beş ülkedeki ihracata baktığınız zaman 4.500 doların üzerinde bir kilogram fiyatı var. Bu tarz aktivasyonlar ihracatı üretimi destekleyen aktivasyonlar, dünyadan bir sürü alıcılar bu fuara gelmek için yola çıktılar, geldiler. Şu anda yoğun bir hareketlenme var, özellikle fuarları ticari heyetleri alım heyetlerini Biz TİM olarak ihracatçı birlikleri olarak organize edeceğiz ki önümüzde koymuş olduğumuz hedefleri 2028 yılındaki 375 milyar dolar ihracat rakamlarını yakalayalım. Hayırlı olmasını diliyorum”

Editör: Eslem Nur KARAMAN