Filistin Milli Ekonomi Bakanı Muhammed El-Amur ile Ticaret Bakanı Prof. Dr. Ömer Bolat İstanbul’da bir araya geldi.

İki mevkidaşın bir araya geldiği toplantının gündeminde İsrail’in Filistin’de uyguladığı insanlık dışı katliam ve iki ülkenin arasındaki ekonomik ilişkiler vardı. Toplantıda, gerçekleşen soykırımın ardından Türkiye’nin Filistin ekonomisinin kalkınmasına ve Filistin ile olan ticari ilişkilerimizin sürdürülmesine yönelik öncelikli konular ele alındı.

G Pedr Hfa Q A A Dja C

Bakan Mehmet Şimşek ve Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan ABD'ye gidecek! Bakan Mehmet Şimşek ve Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan ABD'ye gidecek!

Görüşmede Filistinli Bakan El-Amur, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Filistin davasının ve Filistin halkının en büyük destekçisi olduğunu, İsrail’in soykırımına karşı en güçlü mücadeleyi sergilediğini ve Türkiye’ye bu gelişinde Filistin Hükümeti ve halkının büyük sevgi, saygı ve şükranlarını dile getirdiğini ifade etti.

Filistinli Bakan, 1947’den itibaren İsrail işgalinin sürdüğünü, bu süreçte çok acılar yaşandığını, ancak Filistin halkının tüm zorluklarla başa çıkmaya yönelik güçlü ve sarsılmaz iradesinin sürdüğünü söyledi. Filistinli Bakan geçmişte olduğu gibi, son dönemde de Türkiye’nin Filistin’in ayakta kalmasına ve ihtiyaçlarının karşılanmasına çok en çok yardım eden ülke olduğunu ifade etti.

"Türkiye Filistin ekonomisini kalkındırmak için gerekli tüm desteği sağlamaya hazır"

Ticaret Bakanı Prof. Dr. Ömer Bolat ise, İsrail’in katliamlarında hayatını kaybeden Filistinli kardeşlerimize gani rahmet ve ailelerine başsağlığı ile sabır dileyerek, Türkiye’nin kardeş Filistin’in ve Gazzelilerin yanında olmaya devam edeceğini ifade etti.

G Pedr Hebw A A Xwe N

Bakan Bolat, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ömrünü Filistinli kardeşlerimizin davasına vakfettiği gibi, son dönemde de Filistin halkı için çabalarını her seviyede sürdürdüğünü ve İsrail’in vahşetini tüm dünyaya anlattığını söyledi.

Türkiye’nin Filistin ile ilişkilerini her alanda arttırmaya ve mevcut iş birliğini geliştirmeye, Filistin ekonomisini kalkındırmak için gerekli tüm desteği sağlamaya hazır olduğunu ifade eden Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Filistin’e sağlanan yardımların yanı sıra, kalıcı ve derhal ateşkes sağlanıncaya, kesintisiz insani yardımlara izin verinceye kadar, Türkiye olarak, İsrail ile ticaretin 2 Mayıs 2024 tarihinden buyana tamamen durdurulduğunu ve Türkiye’nin bu kararının arkasında güçlü şekilde durduğunu vurguladı.

Toplantı sonunda iki Bakan, mutabık kalınan konuları kapsayan bir protokol imzaladı. Protokolde iki ülke arasındaki serbest ticaret anlaşması bünyesinde yer alan Ortaklık Komitesinin ve Ekonomik İşbirliği Yüksek Konseyi’nin daha sıkça toplanması kararı alındı.  Ayrıca Türkiye’den Filistin’e mal ticaretinin bu aşamada kesintisiz devam etmesi için de bir mekanizma bu protokol çerçevesinde onaylandı.

Editör: Eslem Nur KARAMAN