Türkiye’de yer altında bekleyen 5 bin ton altın yaklaşık 300 milyar dolar değerinde Türkiye’de yer altında bekleyen 5 bin ton altın yaklaşık 300 milyar dolar değerinde

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, bugün Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz başkanlığında düzenlenen Ekonomi Koordinasyon Kurulu hakkında açıklamalarda bulundu. Bakan Bolat, toplantıda Türkiye'nin ekonomik büyümesini hızlandırmak için yatırım, üretim, ihracat ve istihdamı desteklemeye yönelik yürütülen faaliyetleri kapsamlı şekilde değerlendirdiklerini bildirdi.

Bakan Bolat, sosyal medya hesabından, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya katıldıklarını hatırlattı.

Toplantıda, Türkiye'nin ekonomik büyümesini hızlandırmak için yatırım, üretim, ihracat ve istihdamı desteklemeye yönelik yürütülen faaliyetleri kapsamlı bir şekilde değerlendirdiklerini dile getiren Bakan Bolat, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullandı:

"Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Cevdet Yılmaz başkanlığında gerçekleştirilen Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) toplantısına iştirak ettik. Bu toplantıda, ülkemizin ekonomik büyümesini hızlandırmak için yatırım, üretim, ihracat ve istihdamı desteklemeye yönelik yürütülen faaliyetleri kapsamlı bir şekilde değerlendirdik. Toplantıda, stratejik sektörlerdeki yatırımların artırılması ve üretim kapasitemizin güçlendirilmesi konularında detaylı analizler yaptık. Özellikle, ihracatımızın sürdürülebilir ve katma değeri yüksek bir şekilde artırılması için alınması gereken önlemler üzerinde durduk. Paydaşlarımız ile ortaya koyduğumuz üstün çaba sonucunda ihracat artışı ve ithalatın geriletilmesi ile dış ticaret ve cari işlemler açıkları hızla azalıyor. Hayata geçirdiğimiz düzenlemeler ve cari açığın giderek kapanması sayesinde de Haziran ayından itibaren enflasyon ve hayat pahalılığında belirgin ve hızlı bir düşüş başlayacağını artık net bir şekilde biliyoruz. İstihdamda da rekor bir düzeye ulaşılarak; 32,6 milyon vatandaşımız iş sahibi olurken, işsizlik oranı % 8,6’ya gerileme sürecine devam etti. Ekonomi Koordinasyon Kurulu olarak, tüm paydaşlarımızla iş birliği içinde çalışarak, Türkiye’nin ekonomik gücünü ve rekabetçiliğini artırma ve halkımızın güçlü ekonomi sayesinde refah seviyesinin artırılması yolunda önemli adımlar atmaya devam edeceğiz"

Editör: Eslem Nur KARAMAN