Türk Hava Yolları CEO'su Bilal Ekşi, Avrupa Uluslararası Havalimanları Konseyi'nin 34. Yıllık Kongresi ve Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, şirketin dünyanın en geniş uçuş ağına sahip olduğunu belirtti. Ekşi, 130 ülkeye 347 destinasyonla bağlandıklarını ve Avrupa genelinde 42 ülkede 121 noktaya uçuş gerçekleştirdiklerini açıkladı.

Türk Hava Yolları'nın geçen yıl 90. yılını kutladığını ve 2003'ten beri uçuş ağlarını sürekli genişlettiklerini vurgulayan Ekşi, 2033 yılına kadar 400 noktaya ulaşmayı hedeflediklerini ifade etti. Şirketin filo büyüklüğünü artırma planlarına da değinen Ekşi, 2003 yılında 65 uçakla başladıkları yolculuklarını bugün 440 uçakla sürdürdüklerini belirtti ve 2033 yılına kadar filoyu 813 uçağa çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

TAV Havalimanları CEO'su Serkan Kaptan, 2023 yılında 15 havalimanında 96 milyon yolcuya hizmet verdiklerini açıkladı. Kaptan, TAV'ın Türkiye dışında Letonya, Hırvatistan, Kuzey Makedonya, Tunus, Suudi Arabistan, Gürcistan ve Kazakistan'da havalimanları işlettiğini belirtti.

İşçi çıkarmalarıyla ilgili idari yaptırımlar geliyor! İşçi çıkarmalarıyla ilgili idari yaptırımlar geliyor!

Pegasus CEO'su Güliz Öztürk ise Türkiye Havalılık Pazarı Mercek Altında başlıklı panelde yaptığı konuşmada, Pegasus'un Türkiye'nin en büyük ikinci hava yolu şirketi olduğunu ve geçen yıl 32 milyon yolcu taşıdıklarını söyledi. Öztürk, şirketin uluslararası uçuş ağının genişliğinden ve operasyonel performansından bahsetti, ayrıca Kovid-19 sonrası operasyonel karlılıkta dünya genelinde en iyi performans gösteren şirket olduklarını vurguladı.

Editör: Sude Yılmaz