TFI TAB Gıda Yatırımları Kurucu Ortağı ve CEO'su Korhan Kurdoğlu, 24-25 Mart 2024 tarihlerinde Çin'de düzenlenen 2024 Çin Kalkınma Forumu'na katılarak önemli görüşmeler gerçekleştirdi. Kurdoğlu, Çin Halk Cumhuriyeti Başbakanı Li Qiang ile Çin pazarıyla ilgili görüş alışverişinde bulundu ve ayrıca iş dünyasının önde gelen isimleri arasında yer alan Apple CEO'su Tim Cook ve Siemens CEO'su Roland Busch ile bir araya geldi. Kurdoğlu, Türkiye'den bu foruma katılan ilk iş insanı oldu.

Çin Kalkınma Araştırma Vakfı’nın ev sahipliğinde yüksek düzeyde katılımla her yıl düzenlenen uluslararası bir etkinlik olan Çin Kalkınma Forumu’na katılan ilk Türk iş insanı Korhan Kurdoğlu, Çin Halk Cumhuriyeti Başbakanı Li Qiang ile yaptığı görüşmede Çin ekonomisine ve pazarına olan güvenini paylaştı ve şirketin Çin’deki yatırımlarının artacağına değindi. Korhan Kurdoğlu, üstlendiği DEİK Türkiye-Çin İş Konseyi Başkanlığı ve TÜSİAD Çin Networkü Başkanlığı görevleri kapsamında, iki ülke arasındaki ticaretin dengeli büyümesi için gerçekleştirilen çalışmalar hakkında bilgiler de verdi.   

Kardemir Çelik, UK Cares'den 6 sertifika aldı Kardemir Çelik, UK Cares'den 6 sertifika aldı

Çin’deki En Büyük Türk Yatırımı

Çin ile dünya arasındaki iletişimi üst düzeyde güçlendirmeyi amaçlayan Çin Kalkınma Forumu sonrasında Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkan Yardımcısı Han Zheng’la görüşen Kurdoğlu, 16 yıl önce Han Zheng’in Şanghay Belediye Başkanı olarak İstanbul’da Şanghay’ı tanıttığını hatırlattı ve TFI TAB Gıda Yatırımları olarak 12 yıl önce Çin’e yatırım kararı alıp Türkiye Cumhuriyeti’nin Çin’e olan en büyük yatırımını gerçekleştirdiklerini aktardı. Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkan Yardımcısı’nı DEİK, TÜSİAD ve Çin Uluslararası Ticareti Destekleme Konseyi (CCPIT) ortaklığında her yıl düzenlenen ve bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilecek olan Türkiye-Çin İş Konferansı’na (TCBC) davet eden Kurdoğlu, iş örgütlerinin Türkiye ile Çin arasındaki ilişkileri güçlendirmedeki rolünün altını çizdi. Çin’in çok önemli bir pazar olduğunu vurgulayan Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkan Yardımcısı Han Zheng, Türkiye’den daha fazla yatırımcıyı ve Türk ürününü Çin’e davet etti. Toplantıya eşlik eden CCPIT Başkanı Ren Hongbin ve Çin Halk Cumhuriyeti Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Deng Li ise Türk şirketlere desteklerinin devam edeceği mesajını verdi. 

Editör: Sude Yılmaz