Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Uraloğlu, Türkiye ile Kırgızistan arasında imzalanan protokolle, 1 Mayıs'tan itibaren her iki ülke arasındaki uluslararası kara yolu taşımacılığında ikili ve transit taşıma için geçiş belgesi kotalarının kaldırılacağını açıkladı.

Abdulkadir Uraloğlu, Türkiye-Kırgızistan Kara Ulaştırması Karma Komisyon Toplantısı'nda alınan kararlara ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Toplantıda, iki ülke arasında ulaştırma ve lojistik alanında işbirliğini güçlendirecek kararlar alındığını vurgulayan Uraloğlu, Türk devletleri ile yapılan işbirliğinin önemine dikkat çekti. Ayrıca, ülkemizin coğrafi konumunun stratejik önemini bildiklerini ve ekonomi ile ticaretin geliştirilmesi için çaba gösterdiklerini ifade etti.

TUSİD Başkanı Bekir Topuz; Anti-damping kabul olursa mutfak sektörünün sonu olur!  En az 500 bin kişi işsiz kalacak TUSİD Başkanı Bekir Topuz; Anti-damping kabul olursa mutfak sektörünün sonu olur! En az 500 bin kişi işsiz kalacak

Uraloğlu, toplantı sonunda imzalanan protokole işaret ederek, "Protokol kapsamında, 1 Mayıs'tan itibaren uluslararası kara yolu taşımacılığında ikili ve transit taşımalarda geçiş belgesi kotalarının kaldırılması ve serbestleştirilmesi kararlaştırıldı. Ayrıca, Türk ve Kırgız plakalı taşıtlardan da karşılıklı geçiş ücreti alınmayacağı teyit edildi." değerlendirmesinde bulundu.

Uraloğlu, serbestleştirmenin sektörün bu ülkeye ve Kırgızistan üzerinden diğer ülkelere gerçekleştireceği taşımaları kolaylaştıracağına dikkat çekti. Orta Koridor'un transit konumunun güçleneceğini ve ihraç ürünleri ile transit yüklerin Asya ile Avrupa arasında daha kolay taşınabileceğini ifade etti.

Bu arada, söz konusu protokol, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Durmuş Ünüvar ile Kırgızistan Ulaştırma ve Haberleşme Bakan Yardımcısı Irısbek Bariyev tarafından imzalandı.