Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bayram etkisiyle artan dış ticaret açığı nedeniyle yıllık cari açığın nisan ayında 31,5 milyar dolara sınırlı yükseldiğini aktardı.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, sosyal medya hesabından açıklamalarda bulundu. Geçen yılın ilk dört ayında portföy yatırımlarında 1,5 milyar dolar net çıkışın bu yılın aynı döneminde 5,8 milyar dolar net giriş olduğunu aktaran Bakan Şimşek, bayram etkisiyle artan dış ticaret açığı nedeniyle yıllık cari açık nisan ayında 31,5 milyar dolara sınırlı yükseldiğini açıkladı.

Bakan Şimşek, yaptığı yazılı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

Bayram tatilinde Sabiha Gökçen'de tüm zamanların yolcu rekoru kırıldı Bayram tatilinde Sabiha Gökçen'de tüm zamanların yolcu rekoru kırıldı

“Bayram etkisiyle artan dış ticaret açığı nedeniyle yıllık cari açık nisanda 31,5 milyar dolara sınırlı yükseldi. Dış finansman girişlerindeki olumlu seyir devam etti. Geçen yılın ilk dört ayında portföy yatırımlarında 1,5 milyar dolar net çıkış, bu yılın aynı döneminde ise 5,8 milyar dolar net giriş oldu. Orta-uzun vadeli tahvil dahil dış borç çevirme oranları aynı dönemde bankacılık sektörü için yüzde 90’dan yüzde 158’e, banka dışı özel sektör için ise yüzde 72’den yüzde 116’ya yükseldi. Programımız kapsamında attığımız adımlarla uluslararası doğrudan yatırımlarda da artış bekliyoruz. Yılın kalanında cari açığın 24-27 milyar dolar aralığında seyretmesini ve yıl sonunda OVP tahmini olan 34,7 milyar doların oldukça altında gerçekleşmesini öngörüyoruz”

Editör: Eslem Nur KARAMAN