Kapadokya, tarihi, kültürel ve doğal güzellikleriyle hem yerli hem de yabancı turistleri ağırlıyor. 9 günlük Ramazan Bayramı tatili boyunca, konaklama tesislerindeki doluluk oranı yüzde 98'e ulaştı.

Bayram tatilinde, UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Kapadokya, peribacaları, yer altı şehirleri, tarihi kiliseleri ve manastırlarıyla yerli turistlerin yoğun ilgisine sahne olacak. Bölgede rezervasyon talepleri günler öncesinden başladı. Ayrıca sıcak hava balonu, arazi araçları ve atlarla düzenlenen tur organizasyonları da büyük ilgi görüyor.

Rezervasyonlara göre, bölgede özellikle bayramın ikinci gününden itibaren yoğunluk artacak.

Nevşehir Turist Rehberleri Odası (NERO) Başkanı Özay Onur, 9 günlük tatilin başlamasıyla Kapadokya'da hareketliliğin arttığını ve hafta içinde daha da yoğunlaşmasını beklediklerini belirtti.

"Kapadokya mutlu" ifadesiyle yerli turistlerin Kapadokya'ya ilgisinden memnuniyet duyduklarını ifade eden Onur, şunları söyledi:

"Bayram tatilinde otellerin doluluk oranı şu an yüzde 98. Pratikte, Kapadokya'da neredeyse boş yer kalmadı diyebiliriz. Bayram tatilinin 9 güne çıkarılmasının bu durumda büyük bir etkisi var; bu nedenle devlet büyüklerimize teşekkür ediyoruz. Kapadokya'da turizm sezonu genellikle 15 Mart'ta başlar ve kasım ayına kadar devam ederdi. Ancak, bayram tatili nedeniyle yoğunluk erken bir şekilde başladı. Tur organizasyonlarımız da büyük talep görüyor. Kapadokya'nın mutlu olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü Kapadokya'nın alternatifleri pek fazla değil. Kültür, doğa ve tarih denildiğinde akla gelen ilk yerdir. Bayram tatili boyunca oteller dolup taşıyor. Dünya genelinde Kapadokya'nın tanınırlığı oldukça yüksektir. Bu yüzden, yabancı turistlerin de bölgeye olan ilgisini görüyoruz." şeklinde açıklamalarda bulundu.

Turizmci Mehmet Dinler de, kendi şirketlerindeki konaklama tesislerinde günler öncesinden rezervasyon yoğunluğu yaşandığını ve bayram tatilinin bölge turizmcilerini memnun ettiğini ifade etti.

Bölgeyi tercih eden tatilcilerin çeşitli etkinliklerle keyifli zaman geçirebileceklerini belirten Dinler, şunları dile getirdi:

Borsa haftaya yükselişle başladı Borsa haftaya yükselişle başladı

"Ramazan Bayramı tatilinin 9 güne çıkarılmasıyla iç pazarda talep artışı yaşandı ve bu rezervasyonlara yansıdı. Yurt içinden gelen misafirlerimiz genellikle 2 ila 4 gece arası tatil tercihlerinde bulunuyorlar. Kapadokya, tatilcilerimizi eşsiz güzellikleriyle karşılamaya hazır. Henüz son odalarımız mevcut. Kapadokya'ya gelmek isteyenler son fırsatları kaçırmamalılar." 

Editör: Çağla Begüm Kılıç