İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, geçen hafta, 12 yıl aranın ardından Türkiye'nin kredi notunun artırıldığını belirterek, “Türkiye, enflasyonla mücadelede tarihi bir dönüm noktasından geçiyor” dedi.

İTO Başkanı Şekib Avdagiç, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya'nın konuk olduğu İTO'nun mart ayı meclis toplantısında açıklamalarda bulundu.

 “Dezenflasyon, zaman ve kararlılık gerektiriyor”

Şekib Avdagiç, geçen hafta, 12 yıl aranın ardından Türkiye'nin kredi notunun artırıldığını vurgulayarak, şu ifadelere yer verdi:

"Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye’nin kredi notunu 'B'den 'B+'ya yükseltti, not görünümünü de durağandan pozitife çevirdi. Türkiye, enflasyonla mücadelede tarihi bir dönüm noktasından geçiyor. Hazine ve Maliye Bakanı'mız Mehmet Şimşek'in de ifade ettiği gibi, 'Dezenflasyon, zaman ve kararlılık gerektiriyor'. Fiyat istikrarı sağlanıncaya kadar iş dünyası olarak sabırla ve azimle desteğimizi sürdüreceğiz."

Avdagiç, enflasyonun kalıcı olarak tek haneye indirilmesinin zor ama imkansız olmadığını vurgulayarak, “Öncelikle hepimizin buna inanması gerekiyor. Türkiye nasıl ki, enflasyonu 2002’deki yüzde 45 seviyesinden 2004’te yüzde 10’a ve sonra da yüzde 10’un altına indirdiyse, bugünkü yüksek enflasyonun da iki yıl içinde hedeflendiği şekilde tek haneye indirilmesi mümkündür" açıklamasında bulundu.

“Cari açığın gelecek aylarda 40 milyar doların da altına inmesini bekliyoruz”

Şekib Avdagiç, Kasım 2023’te 50 milyar dolar sınırının altına inen ve aralıkta 45 milyar dolar bandına düşen 12 aylık cari açığın gelecek aylarda 40 milyar doların da altına inmesini beklediklerini ifade ederek, "Cari açığın azalması, döviz talebini aşağı çekerken, dış kırılganlıkların da azalmasına yol açacaktır. Yaz aylarıyla birlikte turizm geliriyle beraber Türkiye'nin yeniden cari fazla verir konuma ulaşacağını öngörüyoruz" ifadelerini kullandı. 

Rererree

“Rakamlar, cari açıktaki düşüş eğiliminin süreceğine işaret ediyor"

İTO Başkanı Avdagiç, iç talebin yanı sıra dış dengede de tablonun olumluya döndüğünü belirterek, şunları dile getirdi:

“2024'ün iki aylık dış ticaret açığı da 26 milyar dolar seviyesinden yüzde 50 düşüşle 13 milyar dolara geriledi. Şubat itibarıyla son 12 aylık ihracat ise yüzde 1,6 artarak 260 milyar dolara dayandı. Bu rakamlar, cari açıktaki düşüş eğiliminin süreceğine işaret ediyor."

Çin'in ihracatı ve ithalatı Mart'ta azaldı Çin'in ihracatı ve ithalatı Mart'ta azaldı