Türkiye'nin inşaat malzemesi sanayi üretimi Ocak ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre %3,3 arttı.

Ticaret Bakanlığı enflasyon düzeltmesine esas alınacak finansal tablolara açıklık getirdi Ticaret Bakanlığı enflasyon düzeltmesine esas alınacak finansal tablolara açıklık getirdi

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) tarafından açıklanan Mart ayı Sektör Raporu'na göre, Ocak ayında inşaat malzemesi sanayisinde üretim %3,3 arttı. Raporda belirtilen verilere göre, inşaat malzemesi sanayisinin 10 alt sektöründe üretim artışı gözlemlenirken, 12 alt sektörde üretim azaldı.

Geçen yılın verilerine göre, inşaat malzemesi sanayi üretimi 2022'ye kıyasla %5,7 artış gösterdi. Bu artışta, inşaat sektörünün %7,8 büyümesinin etkisi büyük oldu. Özellikle yerel seçimler öncesi kentsel dönüşüm faaliyetlerinde yaşanan hızlanma, sektöre olumlu katkı sağladı. 2024'te ise inşaat sektörüne 1,5 puan büyüme katkısı sağlaması bekleniyor.

Kamu inşaat faaliyetlerinin de sektöre olumlu katkıda bulunduğu belirtiliyor. Özellikle deprem bölgesinde konut dışı binalar, kamu binaları ve sosyal donatı inşaatları sürerken, yıl sonuna kadar 122 bin konutun daha inşaatının tamamlanması hedefleniyor. Kamu yatırımlarının devam etmesiyle, 2024'te sektöre 1 puan katkı sağlaması bekleniyor.

Rapora göre, inşaat sektöründe istihdam seviyesi de artıyor. 2023 yılının ikinci yarısında yüksek seviyelere ulaşan istihdam, Ocak 2024'te mevsimsellik nedeniyle düşüş yaşasa da, yine de 2023 ve 2022'nin ocak aylarının üzerinde seyretmekte.

Editör: Çağla Begüm Kılıç