Et ve Süt Kurumu (ESK), şimdiye kadar yaptığı gıda denetimleri ve tüketici geri bildirimleri sonucunda hiçbir hijyen standartı ihlali tespit etmediğini duyurdu.

Et ve Süt Kurumu'nun yazılı açıklamasına göre, bazı haber sitelerinde yer alan "ESK Hayvansal Gıdalar İçin Özel Hijyen Kuralları Yönetmeliğini Görmezden Geliyor" iddialarının gerçeği yansıtmadığı belirtilmiştir.

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, DEİK 3. Ustalara Saygı Ödül Töreni'nde konuştu! Ticaret Bakanı Ömer Bolat, DEİK 3. Ustalara Saygı Ödül Töreni'nde konuştu!

Kurum, kırmızı et piyasalarını düzenleme ve dengeleme göreviyle, dış tedarik karkas et sözleşmelerinin tamamının Bakanlık tarafından onaylanmış kesimhanelerle yapıldığını ve aracı tedarikçilerden alım yapılmadığını vurgulamıştır.

Ayrıca, yurt dışında kesilen tüm hayvanların karkas etlerinden alınan numunelerin akredite laboratuvarlarda mikrobiyolojik analizlere tabi tutulduğu, aynı karkas etlerden yurt içine girişlerinde de Bakanlık tarafından kontrol muayenesi için tekrar numune alındığı ve akredite laboratuvarlarda mikrobiyolojik analizlerin yapıldığı ifade edilmiştir.

Açıklamada, bugüne kadar gıda denetim hizmetlerinde ve tüketici geri bildirimlerinde hijyen standartlarına aykırı herhangi bir bildirim veya vaka tespiti yapılmadığı belirtilmiştir. Hijyen kurallarına uygunluğun sağlandığı ve gereken önlemlerin eksiksiz alındığı vurgulanmıştır.

PERDER üyesi marketlerde tüketiciye sunulan ESK kıyma ürünlerinin ilgili mevzuata uygun olarak karkas etten üretilerek satıldığına dikkat çekilmiştir.

Sonuç olarak, Et ve Süt Kurumu'nun ürün standartlarına bağlı kalarak, sağlıklı ve hijyenik koşullarda et ve et ürünlerini piyasaya arz etme kararlılığını sürdüreceği belirtildi.