İstanbul Ağız-Diş Sağlığı, Cihaz ve Ekipmanları Fuarı (IDEX), 8 mayıs itibariyle kapılarını ziyaretçilere açtı. Alanında dünyanın en büyük ikinci fuarı olan IDEX, ağız sağlığı ve diş malzemeleri sektöründe küresel bir buluşma noktası olarak dikkat çekiyor. Diş Malzemeleri Sanayici ve İş Adamları Derneği (DİŞSİAD) tarafından 19'uncusu düzenlenen fuar, İstanbul Fuar Merkezi'nde 4 gün boyunca sergiye açık olacak. DİŞSİAD Başkanı Erkan Uçar, İDEX'in detaylarını Fuar Dergisi ile paylaştı:

TİM Başkanı Mustafa Gültepe, "Tekstil ve Hazır Giyimde Şampiyonlar Ligindeyiz" TİM Başkanı Mustafa Gültepe, "Tekstil ve Hazır Giyimde Şampiyonlar Ligindeyiz"

Fuarın 6 salonda 60 bin metrekarelik alandan oluştuğunu belirten Uçar, ''Geçen yıla göre yüzde 50 büyüme yaşadık. yaklaşık olarak 100.000 civarında ziyaretçi bekliyoruz. Bunun da üçte birinin yabancı olmasını hedefliyoruz'' dedi

Başkan, yabancı ziyaretçiler için hedef ülkelerini açıklayarak, ''Bugüne kadar halihazırda mevcut bir müşteri kitlesi vardı. Bunlar Türkiye, coğrafya, Arap coğrafyası, Türkçe konuşulan ülkeler ve Arap coğrafyası. Bugüne kadar daha ağırlıklı olan ziyaretçimizi geçtiğimiz yıl Balkan coğrafyasını eklemiştik ve Rusya'yı eklemiştik. Bu yıl ise Rusya, Kuzey Afrika ülkeleri, Hindistan ve Kıta Amerika'sı ülkeleri hedefimize girdi. Dolayısıyla, bu yıl daha çok buradaki mevcut ziyaretçilerimiz ilaveten buradaki bölgelerden ziyaretçi bekliyoruz'' şeklinde konuştu.

4 gün boyunca diş hekimliği ve diş teknisyenliği alanında çeşitli oturumlar ve sempozyumlar düzenleneceğini belirten DİŞSİAD Başkanı, ''Seminerlerimiz olacak, gelecekteki diş hekimliği endüstrisinin nereye gittiğine dair implantoloji, endodonti alanlarında özel kurslar sergileyeceğiz. Bunun haricinde, "Hands-on" kurslar ve workshoplarımız da olacak. Yine  4 gün boyunca internet üzerinden yayınlanan kurslara hekimlerimiz kayıt olarak eğitimlere katılabilirler. Diğer taraftan, firmaların standlarında da"Open Work" dediğimiz açık oturumlar da söz konusu. Bu açık oturumlarda da 4 gün boyunca ziyaretçilerimizin hizmetinde olacağız.'' şeklinde konuştu.

Uçar, 2024 yılı için hedeflerini ''Pazarda işlem hacimlerimiz geçtiğimiz yıl itibariyle 1.2 milyar dolara ulaşmış durumda. Bu yılda bu büyümenin devam etmesini bekliyoruz. İhracat olarak değerlendirdiğimizde ise, bu yıl 450 milyon dolarlık bir ihracat hedefi var. Geçtiğimiz yılda 350 milyon doları aşmış bulunmaktayız. 2028 yılı içerisinde kendimize 1 milyar dolar gibi bir hedef koyduk ihracatta. Dolayısıyla, iç pazarda belirli bir boyuta ulaştığımız için artık ihracata odaklanma vakti geldi ve ihracatta büyümeye devam edeceğiz.'' şeklinde açıkladı